Zlatotisk

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zlatotisk patří mezi barvotisky, které mohou být buď jednobarevné nebo vícebarevné. Jako zlatotisk (angl. chrysotype) se označuje také fotografický proces, který vynalezl John Herschel v roce 1842.

Zlatotisk jako barvotisk[editovat | editovat zdroj]

Rytiny se používají pro tisk zlatem, barevnou folií, barvou i bez barvy jako slepotisk. Tiskne se jimi na papír, plátno, dřevo, plastické hmoty a na vše, co je možné vytisknout tlakem nebo za tepla. Tisk se provádí v knihařských lisech, někdy i ručně „tlačítky“. Rytiny musí být hluboce ryté, čistě a přesně provedené z tvrdé mosazi. Zlato se nanáší ve velmi tenkých fóliích a tiskne se jím většinou na kožené vazby knih a jiné předměty z kůže. Pro běžný tisk slouží namísto zlata barevné fólie, které svou svítivostí a jasnými barvami zdobí desky knih. Rytinami se tisknou i vícebarevné obrázky barevnou fólií nebo pouze barvou. Tento tisk činí dojem malovaných obrázků.

Tisk zlatem i fólií se provádí za teploty asi 80 °C pomocí lepidla. Lepidlo bývá již na barevných foliích naneseno. Při tisku zlatem se nanáší lepidlo na desku knihy předem, potom se rytinou zatlačí a přilepí zlato na desky. V místech dotyku rytiny zůstane zlato nebo fólie přilepeny a ostatní se odemete kartáčem.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Typická využití na papír, plátno, látku dřevo…, na obaly knih, kožené ozdoby nebo blahopřání.

Vícebarevná verze: Provádí se stejně jako jednobarevný zlatotisk jen se musí počítat s větší přesností při soutisku. Každá barva musí mít svůj vlastní štoček s rytinou.

Zlatotisk ve fotografii[editovat | editovat zdroj]

Zlatem tónovaná fotografie na albuminovém papíru

Zlatotisk (angl. chrysotype) je také fotografický proces, který vynalezl John Herschel v roce 1842. V anglickém pojmenování nese základ řeckého výrazu chrysos pro zlato[1], protože se při záznamu obrazu na papír používá koloidní zlato.

Herschel na papír nanesl vrstvu citranu železitého a exponoval ji na Slunci v kontaktu s leptem, který použil jako masku. V tomto případě však nedokázal dosáhnout jemných odstínů.

Moderní chemik a historik fotografie Mike Ware s procesem chrysotypie experimentoval a podařilo se mu s jeho pomocí dosáhnout také jemnějších odstínů.

Zlato se používá také pro tónování fotografií.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]