Zlatochvost zlatý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zlatochvost zlatý

alternativní popis obrázku chybí
Zlatochvost zlatý (Lamarckia aurea)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: zlatochvost (Lamarckia)
Moench
Binomické jméno
Lamarckia aurea
(L.) Moench
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zlatochvost zlatý (Lamarckia aurea) je nevysoká ozdobná travina, jediný druh monotypického rodu zlatochvostčeledi lipnicovitých kde je řazen do podčeledě Pooideae.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Rostlina pochází z evropských, asijských a afrických oblastí přiléhajících ke Středozemnímu moři. Z počátku se do blízkých okolních zemí rozšiřovala sama, později byla jako okrasná travina vysazována téměř v celé Evropě a Americe, v jihozápadní Asii a Austrálii. Tam všude zplaněla, začala se nezávisle na lidech rozmnožovat a stala se součástí domácí flory.

Je to na nenáročný druh vyrůstající na vápencovitém podloží na suchých loukách, pastvinách, stráních, v křovinách i kolem cest, není mu na obtíž ani kamenitá půda. Je vděčný za teplé a plně osluněné stanoviště s nezamokřenou půdou.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá tráva vyrůstající v řídkých trsech s vystoupavými až přímými stébly ne delšími 10 až 25 cm. Stébla jsou porostlá jasně zelenými, plochými, 15 až 20 cm dlouhými a 0,6 cm širokými listy které jsou na koncích zašpičatělé. Mají drsné listové pochvy z nichž nejvyšší jsou nafouklé a 5 až 10 mm dlouhé jazýčky dělené do čárkovitých úkrojků.

Na vrcholu stébla vyrůstá do délky až 8 cm a šířky 2,5 cm klasovitě stažená jednostranná lata; nejdřív je hedvábně se lesknoucí stříbřitě zelená a později se její barva mění do zlatavé. Na jedné straně vřetene vyrůstají bočně zploštělé fertilní nebo sterilní klásky s krátkými stopkami, jsou smíšeně nahloučeny po dvou až pěti. Plodné klásky (dlouhé 2 až 3 mm) mají po 1 až 2 kvítcích, neplodné (dlouhé 5 až 8 mm) mívají kvítků více. Tenounké plevy jsou čárkovitě kopinaté a na koncích rozeklané. Vejčité, ve dvou protilehlých řadách střechovitě uspořádané pluchy mají dlouhé osiny. V plodných kvítcích jsou 3 tyčinkyprašníky a lysý semeník s dvěma bliznami. Kvete poměrně krátce, ve střední Evropě obvykle rozkvétá v červnu až červenci. Plodem je podlouhlá lysá obilka. Ploidie rodu je 2n = 14.[1][2][3][4]

Význam[editovat | editovat zdroj]

Zlatochvost zlatý se obvykle používá jako ne příliš výrazná letnička na obruby nebo do letničkových záhonů kde je po odkvětu ještě dlouho ozdobou. Je doporučován i k řezu do malých kytiček, méně vhodný je pro sušení neboť má krátká stébla a laty se po usušení stáhnou.

V teplých přírodních podmínkách lze semena vysévat přímo na stanoviště, v podmínkách ČR je vhodnější výsev v březnu až dubnu do skleníku a v půli května rychle se vyvíjející sazeničky vysázet na záhon ve sponu 20 × 20 cm. V některých místech severozápadní Asie a Severní Ameriky je zlatochvost zlatý považována za plevel.[1][2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c KOVÁŘ, Ladislav. BOTANY.cz: Zlatochvost zlatý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 14.05.2011, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b c AtlasRostlin.cz: Lamarckia aurea [online]. Tiscali media, a.s., Praha, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (česky) 
  3. Flora of Pakistan: Lamarckia aurea [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. WATSON, Leslie; DALLWITZ, Mike John. The grass genera of the world: Lamarckia [online]. Institute of Botany, The Chinese Academy of Sciences, Beijing, China, rev. 05.02.2014, [cit. 2014-04-01]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]