Zimostrázotvaré

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zimostrázotvaré

alternativní popis obrázku chybí
Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: zimostrázotvaré (Buxales)
Takht. ex Reveal, 1996
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zimostrázotvaré (Buxales) je řád vyšších dvouděložných rostlin. Je to nevelký řád, zahrnující pouze 2 čeledi, 6 rodů a asi 100 druhů. Největším rodem je zimostráz (Buxus).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci řádu zimostrázotvaré jsou převážně dřeviny s jednoduchými střídavými nebo vstřícnými listy bez palistů. Žilnatina je zpeřená nebo od báze dlanitě trojžilná (triplinervní). Květy jsou drobné, pravidelné, jednopohlavné, s redukovaným okvětím, uspořádané v úžlabních nebo vrcholových květenstvích. V samčích květech je různý počet tyčinek a často je v nich přítomen zakrnělý semeník. Semeník v samičích květech je svrchní, srostlý ze 2 nebo ze 3 plodolistů a se stejným počtem komůrek, výjimečně monomerní (Haptanthus). Čnělky jsou volné. Plodem je tobolka nebo peckovice.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Řád Buxales je podle systému APG III jednou z bazálních větví vyšších dvouděložných rostlin (Eudicots) a tvoří sesterskou skupinu tzv. jádrových dvouděložných (Core Eudicots).[1] Pozice řádu v taxonomii byla v minulosti nejednoznačná. Tachtadžjan řadil čeledi stávajícího řádu Buxales do podtřídy Hamamelididae společně např. s čeleděmi současného řádu Fagales a do jejich blízké příbuznosti řadil i čeleď Simmondsiaceae. Dahlgren je řadil do nadřádu Rosanae společně s čeleděmi řádů Rosales, Hamamelidales, Saxifragales, Droserales, Fagales aj. Cronquist řadil čeleď Buxaceae do řádu Euphorbiales v rámci podtřídy Rosidae, zatímco čeleď Didymelaceae byla v jeho systému do samostatného řádu Didymelales v podtřídě Hamamelidae. V systému APG I byly čeledi Buxaceae i Didymelaceae ponechány nezařazené do řádu v rámci pravých dvouděložných (Eudicots). V systému APG II je čeleď Didymelaceae vřazena do čeledi Buxaceae.

V systému APG III je čeleď Buxaceae řazena spolu s monotypickou čeledí Haptanthaceae do řádu Buxales. V roce 2010 byla zveřejněna studie zahrnující i znovunalezený taxon Haptanthus hazlettii, jehož pozice v systému byla vzhledem k nedostatku materiálu dlouhodobě nejasná. Výsledkem této fylogenetické studie je, že tento taxon tvoří sesterskou větev rodu Buxus. Dá se tedy předpokládat, že v aktualizovaném vydání systému APG bude čeleď Haptanthaceae vřazena do čeledi Buxaceae.

Kladogram řádu Buxales podle studie z roku 2010:

Buxales

Didymeles

BuxusHaptanthus

Sarcococca
StylocerasPachysandra


[2]

Přehled čeledí[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. STEVENS, P.F.. Angiosperm Phylogeny Website [online]. Missouri Botanical Garden: . Dostupné online. (anglicky) 
  2. SHIPUNOV, A.B.; SHIPUNOVA, E.. Haptanthus story: Rediscovery of enigmatic flowering plant from Honduras. American Journal of Botany. 2011, čís. 98, s. 761-763. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]