Zevar nejmenší

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxZevar nejmenší
alternativní popis obrázku chybí
Zevar nejmenší (Sparganium natans)
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď orobincovité (Typhaceae)
Rod zevar (Sparganium)
Binomické jméno
Sparganium natans
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zevar nejmenší (Sparganium natans, syn.: Sparganium minimum) je druh jednoděložné rostliny, podle systému APG III patří do čeledi orobincovitých (Typhaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou bažinnou až vodní rostlinu s oddenkem, kořenící v zemi, dorůstají výšky nejčastěji 10–30 cm. Listy jsou jednoduché, střídavé, přisedlé, uspořádané do 2 řad. Celá lodyha včetně listů většinou plave na hladině, vzpřímené formy nejsou časté. Čepele jsou celistvé, čárkovité, ploché, se souběžnou žilnatinou, jsou asi 2-6, vzácněji až 10 mm široké. Květy jsou ve složených květenstvích, hustých kulovitých hlávkách, hlávky jsou uspořádány do jednoduchého hroznu. Jedná se o jednodomou rostlinu, květy jsou jednopohlavné, oddělené do zvláštních částí květenství, dole jsou hlávky samičí, nahoře samčí. Samičích hlávek bývá nejčastěji 1-3, samčí pouze 1, vzácněji 2 sblížené. Listen od dolní hlávky je kratší než celé květenství (u zevaru úzkolistého je 2-4x delší). Okvětí je šupinovité, volné, v 1-2 přeslenech. Okvětních lístků 3-4, vzácněji 1-6, okvětní lístky jsou na špičce světle hnědé. Samčí květy obsahují 3 tyčinky, vzácněji 1-6 tyčinek (závisí to na poloze květu v květenství). Pyl se šíří pomocí větru. V samičích květech je gyneceum složené nejčastěji z 1 plodolistu, je monomerické. Semeník je svrchní. Plodem je peckovice s 1 peckou nebo oříšek, také záleží na interpretaci.

Rozšíření ve světě[editovat | editovat zdroj]

Zevar nejmenší má cirkumpolární rozšíření, roste v Evropě (v jižní polovině však jen málo), v Asii a v Severní Americe, zde hlavně v Kanadě a na Aljašce. Mapka rozšíření zde: [1].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

V České republice je to velmi vzácný druh, z mnoha lokalit v minulých desetiletích vymizel. Je řazen mezi silně ohrožené rostliny: C2. Najdeme ho nejčastěji v rašeninných tůňkách.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Květena ČR: 8 nebo 9 díl

  • Kaplan Z. (2002): Sparganium. In Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]