Zeravšan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zeravšan
řeka v Tádžikistánu
řeka v Tádžikistánu
Základní informace
Délka toku 877 km
Plocha povodí 17 700 km²
Průměrný průtok 162 m³/s
Světadíl Asie
Pramen
Zeravšanský ledovec
2800 m n. m.
Ústí
Kyzylkum
Protéká
UzbekistánUzbekistán Uzbekistán (Samarkandský, Kaškadarjinský vilaját), TádžikistánTádžikistán Tádžikistán (Sogdijská oblast)
Úmoří, povodí
Aralské jezero, Amudarja
poloha řeky na mapě
poloha řeky na mapě

Zeravšan (uzbecky Zarafshon, tádžicky Дарёи Зарафшон) na horním toku Matča je řeka ve Střední Asii na území Tádžikistánu (Sogdijská oblast) a Uzbekistánu (Samarkandský, Kaškadarjinský vilaját). Je dlouhá 877 km. Část povodí, ze které přijímá vodu, má rozlohu 17 700 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Odtéká ze Zeravšanského ledovce v Tádžikistánu, v horském uzlu Koksu. Ten se nachází v nadmořské výšce přibližně 2800 m v místě, kde se potkávají Turkestánský a Zeravšanský hřbet. Prvních 300 km teče v úzké hluboké dolině. Na tomto úseku přijímá své největší levé přítoky (Fandarja, Kštut, Magian). V rovinaté části svého toku, která začíná pod městem Pendžikent, už žádné další velké přítoky nepřijímá. Nedaleko města Samarkand se rozděluje na dvě ramena Akdarja (severní) a Karadarja (jižní), které se opět slévají u osady Chatyrči. Mezi rameny se nachází ostrov Miankale. Na dolním toku je řeka známá pod názvem Karakuldarja a nacházejí se na ní Bucharská a Karakulská oáza. Řeka se zcela vsakuje v poušti Kyzylkum a nedotéká do Amudarji. na dolním toku napájí řeka čtyři jezera Dengizkul, Karakyr, Tuzgan a Shurgak.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdroj vody je sněhovo-ledovcový. Nejvyšší průtoky nastávají v červenci (250 až 690 m³/s) a nejmenší naopak v březnu (28 až 60 m³/s). Průměrný roční průtok vody pod ústím Magianu činí 162 m³/s.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Všechna voda z řeky se využívá na zavlažování. Byly vybudovány Kattakurganská a Kujumazarská přehrada. Dolní tok je podporován prostřednictvím Amubucharského kanálu vodou z Amudarji. Údolí řeky je hustě osídleno. Nacházejí se v něm města Samarkand, Kattakurgan, Navoj, Buchara, Kagan.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]