Zemplínská šírava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zemplínská šírava
Poloha
SvětadílEvropa
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajKošický
OkresMichalovce
Zemplínská šírava
Zemplínská šírava
Zeměpisné souřadnice
Rozměry
Rozloha33 km²
Délka11 km
Šířka3,5 km
Max. hloubka14 m
Prům. hloubka9,5 m
Ostatní
Typpřehrada
Přítok vodyLaborec
Odtok vodyLaborec, Čierna voda
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Šablona:Infobox - chráněné území na Slovensku Zemplínska šírava je přehrada a známá rekreační oblast v okrese Michalovce v Košickém kraji. Je to druhá největší vodní plocha na Slovensku a má rozlohu 33 km², délku 11 km a šířku 3,5 km. Průměrná hloubka je 9,5 m, maximální pak 14 m.

Vodní režim

Byla postavena v letech 19611965 a leží nedaleko města Michalovce. Nádrž byla vytvořena hrázemi dlouhými 7346 m a napájí ji převážně řeka Laborec prostřednictvím přivaděče Šíravského kanálu. Vodu odvádí tzv. Zalužický kanál zpět do Laborce a z přehrady též vytéká Čierna voda. Okolí přehrady patří k nejteplejším oblastem na Slovensku.

Znečištění

Přehradu kontaminovaly polychlorované bifenyly, které se vyráběly v nedalekém Chemku Strážske do roku 1984. Z kontaminovaného odpadového kanálu Chemka se chemikálie uvolňují do řeky Laborec a následně do Zemplínské šíravy.[1]

Chráněné území

Zemplínska šírava je chráněný areál v oblasti Vihorlat. Nachází se v katastrálním území města Michalovce a obcí Kaluža, Hnojné, Klokočov, Zalužice, Kusín, Lúčky, Vinné a Jovsa v okrese Michalovce v Košickém kraji. Území bylo vyhlášeno či novelizováno v letech 1968, 1983 na rozloze 622,4876 ha. Rozloha ochranného pásma byla stanovena na 2 037,7532 ha.

Reference

Externí odkazy