Přeskočit na obsah

Zemovít Bytomský

V tomto článku je použita zastaralá šablona „Příbuzenstvo“.
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zemovít Bytomský
Narození1292
Úmrtí14. století
OtecKazimír Bytomský
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Příbuzenstvo
otec Kazimír II. Bytomsko-Kozelský
matka Helena
bratr Boleslav Tošecký
bratr Vladislav Kozelský
bratr Jiří Bytomský
bratr Měšek Bytomský

Zemovít Bytomský (Gliwický) (1292 – mezi 1342/1355), byl v letech 13121316 kníže bytomský a později kníže gliwický (1340- 1342/55).

Zemovít byl třetím nejstarším synem Kazimíra Bytomského a jeho manželky Heleny. Není známo z jakých pohnutek jej roku 1311 jeho otec určil za svého nástupce. Mimo to jeho význam nebyl velký, pouze navázal styky s wawelským dvorem Vladislava Lokýtka. I to je jedním z důvodů proč se na knížecím stolci udržel pouze čtyři roky (do r.1316) než jej za opět nejasných okolností vystřídal jeho starší bratr Vladislav.
Další zpráva o Zemovítovi je až z 19. února 1327. Tehdy společně s bratry Vladislavem a Jiřím v Opavě složil lenní hold do rukou českého krále Jana Lucemburského. Můžeme tak soudit, že během 20. let 14. stol. nejspíš došlo k určitému usmíření mezi bratry. Další zmínku o žijícím Zemovítovi máme až z roku 1340 kdy v dokumentu vratislavského biskupa Přeclava už vystupuje jako kníže gliwický. To je zároveň i zmínka poslední.
Zemřel bezdětný mezi lety 1342 a 1355 (za pravděpodobnější lze považovat datum první). Gliwické a Bytomské knížectví se po jeho smrti znovu sjednotily.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Siemowit bytomski na polské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]