Přeskočit na obsah

Zemětřesení v provincii Šen-si

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Provincie Šen-si (červeně) a další provincie zasažené zemětřesením (oranžově) na mapě Číny

Zemětřesení v provincii Šen-si (嘉靖大地震, pinyin: Jiājìng dà dìzhèn) je doposud nejničivější zaznamenané zemětřesení v lidské historii, zemřelo při něm přibližně 830 000 lidí. Proběhlo ráno 23. ledna 1556 v provincii Šen-si (陕西) v Číně. Zemětřesením bylo postiženo více než devadesát sedm okresů v provinciích Šen-si (陕西), Šan-si (山西), Che-nan (河南), Kan-su (甘肃), Che-pej (河北), Šan-tung (山东), Chu-pej (湖北), Chu-nan (湖南), Ťiang-su (江苏) a An-chuej (安徽).[1] Byl zničen 800km pás země a v některých okresech bylo zabito až 60 % obyvatel.[2] Většina lidí v té době žila v zemních obydlích vyhloubených v sprašových svazích. Mnohá z těchto obydlí se během katastrofy sesula.

Zemětřesení[editovat | editovat zdroj]

Zemětřesení se stalo během vlády císaře Ťia-ťinga dynastie Ming.

Moderní odhady založené na geologických údajích přisuzují zemětřesení magnitudo 8 až 8,3 Richterovy škály. I když to bylo nejničivější zemětřesení a pátá nejničivější přírodní katastrofa v lidské historii, byla zaznamenána i zemětřesení s vyšším magnitudem. Následné otřesy pokračovaly několikrát do měsíce dalšího půl roku.[1] Epicentrum leželo v okrese Chua poblíž hory Chua v Šen-si 34°30′ s. š., 109°42′ v. d..

V čínských historických záznamech byla katastrofa popsána takto:[3]

V zimě roku 1556 po Kr. byly provincie Šan-si a Šen-si zasaženy katastrofálním zemětřesením. V našem okrese Chua se udála mnohá neštěstí. Hory a řeky byly přemístěny a cesty zničeny. Na některých místech se země náhle zvedla a vytvořila nové vrchy nebo se prudce propadla v nová údolí. Jinde ze země vyrazila nová říčka nebo země pukla a objevily se nové strže. Domy, úřady, chrámy a městské hradby se zřítily bez varování.

Zemětřesení těžce poškodilo mnoho stél v Kamenném lese. Ze 114 klasických stél Kchaj-čcheng bylo 40 zlomeno.[4]

Učenec Čchin Kche-ta zemětřesení přežil a zaznamenal o něm podrobnosti. Jedním z jeho závěrů bylo, že[5]

„na úplném začátku zemětřesení by lidé uvnitř neměli okamžitě vybíhat ven. Měli by se přikrčit a počkat na vhodnou příležitost. I když je hnízdo zničeno, některá vejce mohou zůstat nepoškozená.“

To naznačuje, že mnoho lidí zahynulo, když se snažili utéct ze svých domů, ale mnozí z těch, kteří zůstali uvnitř, přežili.

Otřesy snížily výšku Pagody malé divoké husy v Si-anu z 45 metrů na 43,4 metru.

Sprašové zemní příbytky[editovat | editovat zdroj]

V té době miliony lidí žily v uměle vyhloubených sprašových „jeskyních“ na svazích v oblasti Sprašové plošiny. Spraš je úlomkovitá usazená hornina navátá větrem. Měkká sprašová hornina se v oblasti usazovala po miliony let díky větru přinášejícímu prach z pouště Gobi. Spraš je velmi náchylná k větrné a vodní erozi. Sprašová plošina pokrývá skoro celé provincie Šan-si, Šen-si a Kan-su a části dalších. Většina obyvatel žila v tzv. Jao-tung obydlích právě na sprašových svazích. To byl hlavní důvod obrovského počtu obětí. Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy, které „jeskyně“ zasypaly.

Škody[editovat | editovat zdroj]

V současnosti je prakticky nemožné vyčíslit hmotné škody. Počet obětí je tradičně udáván jako 830 000. Hmotná škoda byla obrovská – celá oblast vnitřní Číny byla zničena a odhadem 60 % populace v oblasti zahynulo. Škody lze přirovnat pouze ke škodám způsobeným výbuchem atomové bomby (samozřejmě bez radioaktivity ap.). Například v Si-anu byl poškozen unikátní les stél, kde ze 114 starověkých stél jich bylo 40 zničeno.

Nejničivější zemětřesení
Pořadí Zemětřesení Země Rok Oběti
1 Šen-si Čína 1556
830 000
2 Indický oceán Indonésie 2004
283 100
3 Tchang-šan Čína 1976
242 000 (oficiální údaj)
655 000 (neoficiální odhad)
4 Aleppo Sýrie 1138
230 000
5 Kan-su Čína 1920
asi 200 000
Hlavní článek: Seznam zemětřesení

Srovnání[editovat | editovat zdroj]

Zemětřesení v Šen-si v roce 1556 nebylo nejhorší katastrofou v čínských dějinách. Např. během tzv. Tří let přírodních katastrof (19591961) zemřely desítky milionů Číňanů.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku 1556 Shaanxi earthquake na anglické Wikipedii.

  • Čínské historické prameny citovány ze str. 100 z 30 Years' Review of China's Science and Technology, 1949-79 tak, jak jsou na Google Print[nedostupný zdroj]
  1. a b http://www.kepu.ac.cn/english/quake/ruins/rns03.html
  2. http://www.drgeorgepc.com/EarthquakesChina.html
  3. Tato citace je z překladu čínské studie historických zemětřesení. 賀明靜編著,(1990年),《(1556年)華縣地震災害研究》,西安:陜西人民出版社,頁92。
  4. Archivovaná kopie. www.silkroadguide.com [online]. [cit. 2006-02-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2008-11-22. 
  5. http://smc.kisti.re.kr/quake/relic/rlc06.html

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]