Zeměchy (Kralupy nad Vltavou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zeměchy
Zeměchy, železniční zastávka a vesnice
Zeměchy, železniční zastávka a vesnice
Lokalita
Charakter vesnice
Obec Kralupy nad Vltavou
Okres Mělník
Kraj Středočeský kraj
Historická země Čechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel 515 (2011)[1]
Katastrální území Zeměchy u Kralup nad Vltavou (4,93 km²)
Nadmořská výška 189 m n. m.
PSČ 278 01
Počet domů 153 (2011)[1]
Zeměchy
Zeměchy
Další údaje
Kód části obce 192791
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zeměchy jsou vesnice, část města Kralupy nad Vltavou v okrese Mělník. Zeměchy se rozkládají v údolí Knovízského potoka necelých 3,5 km zjz. od centra Kralup nad Vltavou. Jádro zástavby se nalézá po pravé straně údolí, v mírném odstupu od potoka i od všech průjezdních komunikací, které se protínají severně od vesnice. Silnice II/240 (Kralupy – Velvary) se zde křižuje s místní silnicí do Olovnice, ze které zajišťuje příjezd do Zeměch slepá odbočka. Nachází se zde i železniční zastávka Kralupy nad Vltavou Zeměchy na trati 110 Kralupy nad Vltavou - Louny, kde staví všechny vlaky kromě víkendových spěšných vlaků Praha – Louny – Most.

V Zeměchách je evidováno 154 adres.[2] Trvale zde žije 400 obyvatel.[3]

Zeměchy leží v katastrálním území Zeměchy u Kralup nad Vltavou o rozloze 4,93 km². V tomto katastrálním území se nachází též osada Nový Dvůr, vzdálená od Zeměch asi 1,5 km severním směrem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1238.[4] Od 16. století Zeměchy náležely k mikovickému panství (tehdy v držení Boryňů ze Lhoty), s nímž od roku 1669 připojeny k panství Zvoleněves. V 50. letech 19. století zde byly zřízeny tři rybníky, které jsou oblíbené mezi rybáři. Součástí Kralup nad Vltavou (jako V. městská část) se Zeměchy staly roku 1986; podnes si však sídlo uchovalo čistě venkovský charakter.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Sprašová rokle u Zeměch

Mimořádnou geologickou pozoruhodnost představuje na jihozápadním okraji vesnice přírodní památka Sprašová rokle u Zeměch, zhruba 450 m dlouhá a v průměru 15 m hluboká erozní rokle, vzniklá v mohutných vrstvách spraší. Světlejší a tmavší vrstvy ve stěnách rokle odhalují střídání dob ledových a meziledových v časovém úseku zhruba 200 tisíc let. Lokalita patří k opěrným bodům evropské sprašové stratigrafie; její horní okraje jsou též významné výskytem stepních rostlin a bezobratlých živočichů.

Na vyvýšenině uprostřed vesnice se nalézá barokní, hřbitovem obklopený kostel Narození svatého Jana Křtitele, k němuž vede kamenné schodiště. Existence kostela v Zeměchách je písemně doložena od roku 1352; nynější svatostánek nechala od základů nově vybudovat Anna Marie Františka velkovévodkyně Toskánská v roce 1723. Kostel doplňuje samostatně stojící kamenná zvonice. U paty přistupového schodiště do areálu stojí kamenný krucifix, přenesený sem roku 1980 z opačné strany bývalé fary. Jen několik desítek kroků severněji se při hlavní ulici nalézá pomník obětem světových válek.

Nad jihovýchodním okrajem Zeměch se zvedá zalesněný vrch Špičák (236 m) s křížem z roku 1906 na temeni.

Severně od vesnice, při křižovatce silnice do Olovnice lze spatřit torzo barokního křížového sloupu z doby kolem roku 1715. Podobně jako u kostela byla iniciátorkou této památky Anna Marie Františka Toskánká. Okrouhlý pískovcový sloup původně vrcholil křížem zakončenou hlavicí, zdobenou motivem vinných hroznů (odtud též lidové pojmenování „Viniční křížek“). Dnes dochována zhruba pouze spodní polovina dříku, chráněná coby kulturní památka ČR.

Dlouhou tradici v Zeměchách má rybnikářství při Knovízském potoce. Zatímco v minulosti se vodní plocha prostírala východně od vesnice, směrem k Mikovicům, dnes se soustava tří rybníků (rozloha 0,6, 1 a 4 ha) rozkládá na západní straně, směrem k Olovnici. Na kraji lesa při jižním konci hráze nejhořejšího rybníka stojí na kamenném podstavci litinová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860.

Pod lesní strání západně od rybníků roste při cestě ze Zeměch do Olovnice památný strom Dub u Zeměch.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  3. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001
  4. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 126. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Město Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou (vč. k. ú. Lobeč) • Lobeček • Minice • Mikovice • Zeměchy