Zeměchy (Kralupy nad Vltavou)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zeměchy
Zeměchy, železniční zastávka a vesnice
Zeměchy, železniční zastávka a vesnice
Lokalita
Charaktervesnice
ObecKralupy nad Vltavou
OkresMělník
KrajStředočeský kraj
Historická zeměČechy
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel515 (2011)[1]
Katastrální územíZeměchy u Kralup nad Vltavou (4,93 km²)
Nadmořská výška189 m n. m.
PSČ278 01
Počet domů153 (2011)[1]
Zeměchy
Zeměchy
Další údaje
Kód části obce192791
Kód k. ú.792799
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zeměchy jsou vesnice, část města Kralupy nad Vltavou v okrese Mělník. Zeměchy se rozkládají v údolí Knovízského potoka necelých 3,5 km zjz. od centra Kralup nad Vltavou. Jádro zástavby se nalézá po pravé straně údolí, v mírném odstupu od potoka i od všech průjezdních komunikací, které se protínají severně od vesnice. Silnice II/240 (Kralupy – Velvary) se zde křižuje s místní silnicí do Olovnice, ze které zajišťuje příjezd do Zeměch slepá odbočka. Nachází se zde i železniční zastávka Kralupy nad Vltavou Zeměchy na trati 110 Kralupy nad Vltavou - Louny, kde staví všechny vlaky kromě víkendových spěšných vlaků Praha – Louny – Most.

V Zeměchách je evidováno 154 adres.[2] Trvale zde žije 400 obyvatel.[3]

Zeměchy leží v katastrálním území Zeměchy u Kralup nad Vltavou o rozloze 4,93 km². V tomto katastrálním území se nachází též osada Nový Dvůr, vzdálená od Zeměch asi 1,5 km severním směrem.

Mapa Zeměch z roku 1840 na které je patrný dnes již zaniklý velký rybník

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o vesnici pochází z roku 1238.[4] Od 16. století Zeměchy náležely k mikovickému panství (tehdy v držení Boryňů ze Lhoty), s nímž od roku 1669 připojeny k panství Zvoleněves. V 50. letech 19. století zde byly zřízeny tři rybníky, které jsou oblíbené mezi rybáři. Součástí Kralup nad Vltavou (jako V. městská část) se Zeměchy staly roku 1986; podnes si však sídlo uchovalo čistě venkovský charakter. Podle map z roku 1740 bylo v Zeměchách evidováno 17 stavení, 51 obyvatel a 12 koní. Na východní straně vesnice se až do konce první poloviny 18. století rozkládal mezi Zeměchami a Minicemi obrovský rybník, rozdělený přibližně v půlce své velikosti hrází s prašnou cestou. Také kvůli tomu je v Zeměchách tak oblíbená rybářská tradice. Na území bývalého rybníka se dnes nalézá rákosí, které se stalo přirozeným útočištěm pro zdejší divoká zvířata. Opravdu hojně se zde vyskytují bažanti. Zeměchy se tak staly vynikající lokací pro myslivce z okolí a jsou nejvyhlášenější lokalitou v okolí Kralup nad Vltavou. Na svou malou rozlohu se v Zeměchách vyskytuje značné množství divoké zvěře (zejména se jedná o srny, divočáky, lišky a zajíce). Také se zde vyskytují druhy živočichů, které jsou v České republice vzácné, jedná se zejména o ptactvo a bezobratlé. Zeměchy jsou přirozeným hnízdištěm káněte obecného. Při výstavbě rodinných domů na Novém Dvoře, což je oblast spadající pod katastrální území Zeměchy (cca 1 km od centra Zeměch), bylo objeveno velmi staré pohřebiště, zřejmě keltského původu.[5]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Sprašová rokle u Zeměch

Mimořádnou geologickou pozoruhodnost představuje na jihozápadním okraji vesnice přírodní památka Sprašová rokle u Zeměch, zhruba 450 m dlouhá a v průměru 15 m hluboká erozní rokle, vzniklá v mohutných vrstvách spraší. Světlejší a tmavší vrstvy ve stěnách rokle odhalují střídání dob ledových a meziledových v časovém úseku zhruba 200 tisíc let. Lokalita patří k opěrným bodům evropské sprašové stratigrafie; její horní okraje jsou též významné výskytem stepních rostlin a bezobratlých živočichů.

Na vyvýšenině uprostřed vesnice se nalézá barokní, hřbitovem obklopený kostel Narození svatého Jana Křtitele, k němuž vede kamenné schodiště. Existence kostela v Zeměchách je písemně doložena od roku 1352; nynější svatostánek nechala od základů nově vybudovat Anna Marie Františka velkovévodkyně Toskánská v roce 1723. Kostel doplňuje samostatně stojící kamenná zvonice. U paty přistupového schodiště do areálu stojí kamenný krucifix, přenesený sem roku 1980 z opačné strany bývalé fary. Jen několik desítek kroků severněji se při hlavní ulici nalézá pomník obětem světových válek se jmény obětí mužů z vesnice.

Nad jihovýchodním okrajem Zeměch se zvedá zalesněný vrch Špičák (236 m) s křížem z roku 1906 na temeni.

Severně od vesnice, při křižovatce silnice do Olovnice lze spatřit torzo barokního křížového sloupu z doby kolem roku 1715. Podobně jako u kostela byla iniciátorkou této památky Anna Marie Františka Toskánká. Okrouhlý pískovcový sloup původně vrcholil křížem zakončenou hlavicí, zdobenou motivem vinných hroznů (odtud též lidové pojmenování „Viniční křížek“). Dnes dochována zhruba pouze spodní polovina dříku, chráněná coby kulturní památka ČR.

Dlouhou tradici v Zeměchách má rybnikářství při Knovízském potoce. Zatímco v minulosti se vodní plocha prostírala východně od vesnice, směrem k Mikovicům, dnes se soustava tří rybníků (rozloha 0,6, 1 a 4 ha) rozkládá na západní straně, směrem k Olovnici. Na kraji lesa při jižním konci hráze nejhořejšího rybníka stojí na kamenném podstavci litinová socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1860.

Pod lesní strání západně od rybníků roste při cestě ze Zeměch do Olovnice památný strom Dub u Zeměch.

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Historický lexikon obcí České republiky – 1869–2011. 21. prosince 2015. Dostupné online.
  2. Počet domů podle databáze ministerstva vnitra k 9. říjnu 2009
  3. Počet obyvatel dle sčítání lidu, domů a bytů podle databáze ČSÚ 2001
  4. Historický lexikon obcí České republiky 1869–2005. 1. díl. Praha: Český statistický úřad, 2006. 760 s. Dostupné online. ISBN 80-250-1310-3. S. 126. 
  5. GMBH (HTTP://WWW.KLOKANTECH.COM/), Klokan Technologies. Porovnej mapy. ujep.georeferencer.com [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné online. 
  6. Varhany, které "patří do rodiny". signaly.cz [online]. [cit. 2022-02-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Město Kralupy nad Vltavou

Kralupy nad Vltavou (vč. k. ú. Lobeč) • Lobeček • Minice • Mikovice • Zeměchy