Zelený růst

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zelený růst (anglicky: green growth) je koncepce, která prosazuje využívání přírodních zdrojů a lidské práce v souladu s principy udržitelného rozvoje. [1] Zelený růst je jedním ze základních principů zelené ekonomiky.

Koncepce[editovat | editovat zdroj]

Termín zelený růst se objevuje v národních či mezinárodních strategiích jako výraz pro alternativní model růstu. S koncepcí zeleného růstu se pracuje především v národních strategiích udržitelného rozvoje.[2] Zelený růst můžeme označit také jako komplexní model rozvoje daného společenství, který bere v potaz jednotlivé aspekty environmentální, ekonomické i sociopolitické, přičemž je jeho cílem harmonické uspořádání jednotlivých složek společnosti i přírody a jejich vzájemná symbióza.[3]

Ekonomický model, který propaguje koncepce zeleného růstu, je v rozporu se současným systémem „business as usual“ a neoliberálním přístupem, který podle zastánců environmentální ekonomie přispívá k dlouhodobě neudržitelnému vývoji a periodicky se opakujícím ekonomickým krizím. Hlavní paradigma, je podobné tomu, které vyznává i koncept udržitelného rozvoje, tedy, že: „v uzavřeném systému naší planety není neomezený růst možný“. Zastánci volného trhu naopak namítají, že současný model je jedinou cestou k vyšší životní úrovni všech a že technický pokrok vyřeší i zatím zdánlivě neřešitelné problémy.

Zastánci a odpůrci[editovat | editovat zdroj]

V České republice patří k hlavním stoupencům tradiční (neo)liberalistického modelu především bývalý prezident Václav Klaus a jeho spolupracovníci a názoroví stoupenci. Mezi jeho odpůrce a protagonisty zeleného růstu a alternativních modelů pak například ekonom Tomáš Sedláček, Jan Keller, Vladimír Špidla a mnozí další. Ve světovém měřítku je pak jedním z hlavních průkopníků zeleného růstu ředitel direktorátu pro životní prostředí OECD Simon Upton.[4].

Zelený růst je klíčovým organizačním principem pro země, které se pokoušejí obnovit ekonomický růst, vytvořit pracovní místa zajištění vysoké kvality života.
—  Simon Upton

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.mzv.cz/oecd.paris/cz/zpravy_udalosti_aktuality/oecd_a_zeleny_rust.html
  2. http://www.enviwiki.cz/wiki/N%C3%A1rodn%C3%AD_strategie_udr%C5%BEiteln%C3%A9ho_rozvoje
  3. Archivovaná kopie. beta.adb.org [online]. [cit. 2014-11-22]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-29. 
  4. http://www.greengrowthknowledge.org/person/simon-upton

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Česky
Anglicky