Zelená liga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zelená liga
Zkratka: VIHR
Datum založení: 28. února 1987
Předseda: Ville Niinistö
Ideologie: zelená politika, zelený liberalismus
Politická pozice: středo-levicová
Počet členů: 7 000 (2011)[1]
Barvy: zelená
Volební výsledek: 7,25% (parlamentní volby 2011)
Oficiální web
www.vihreat.fi

Zelená liga (finsky Vihreä liitto, také Vihreät – „Zelení“) je finská politická strana prosazující zelenou politiku. Od roku 2011 je předsedou strany Ville Niinistö.

Zelená liga byla založena v roce 1987 a o rok později byla zaregistrována jako politická strana. Sdružovala několik sociálních hnutí. Kromě ekologického proudu aktvistů se ve traně sdružovali i lidé, kteří bojovali za lidská práva, rovnost žen, zdravotně postižených, gayů a lesbiček, stejně tak, jako i dětí. Kromě otázek životního prostředí hrají také velkou roli práva menšin a posílení demokracie. Mělo by být dosaženo nové formy účasti a dobrého kontaktu s občanskou společností.

Ve velkých městech a jejich okolí je podpora zelených nejvyšší. V Helsinkách je podíl jejich voličů i 20 %. Ve finském parlamentu zastupovalo od roku 2007 Zelenou ligu 15 poslanců (z celkových 200 křesel, v předchozím volebním období to bylo 14 poslanců), od roku 2011 je to 10 poslanců. V Evropském parlamentu jsou finští zelení zastoupeni 2 europoslanci.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Helsingin Sanomat

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]