Zebra Chapmanova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxZebra Chapmanova
alternativní popis obrázku chybí
Zebry Chapmanovy v zoo v Lodži
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Podkmenobratlovci (Vertebrata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádlichokopytníci (Perissodactyla)
Čeleďkoňovití (Equidae)
Rodzebra (Equus)
Druhzebra stepní (E. quagga)
Trinomické jméno
Equus quagga chapmani
Layard, 1865[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani) je jedním z 5 žijících poddruhů zebry stepní (Equus quagga).

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Areál výskytu se táhne od severovýchodu Jihoafrické republiky na sever do Zimbabwe, na západ do Botswany, a přes Capriviho pruh v Namibii zasahuje až do jihovýchodní Angoly.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Když se mláďata narodí, mají hnědé pruhy a v některých případech se jim nevyvíjí černé zabarvení a udržují si hnědé. Hřebci obvykle váží 270 až 360 kilogramů a je vysoká 120–130 cm kohoutku a délka těla je 210–250 cm. Klisny váží přibližně 230–320 kilogramů a jsou vysoké jako hřebci. Zebra Chapmanova zebra se vyznačuje pruhy podobnými zebře Burchellově, na spodní polovině nohou se rozpadají na mnoho nepravidelných hnědých skvrn.

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Zebry žerou hlavně trávu a příležitostně keře. V současné době jsou na seznamu ohrožených taxonů v nízkém riziku, ale stejně jako všechna ostatní zvířata jsou ohroženy z důvodu likvidace stanovišť a pytláctví.

Sociální chování[editovat | editovat zdroj]

Zebry Chapmanovy žijí ve stádech až desetitisíců jedinců. Dospívající zebry žijí v harémech s trvalými členy sestávajícími z vůdčího hřebce, 1 až 6 klisen a jejich potomků. Samice zůstávají ve stejném harému po celý svůj život.

V zajetí[editovat | editovat zdroj]

Zebry Chapmanovy jsou často v zoologických zahradách a přírodních parcích umísťovány do společných výběhů s žirafami, pštrosy a dalšími africkými zvířaty. Bylo zjištěno, že žijí až 38 let v zajetí, oproti 20–30 letům v přírodě.

Chov v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

Zebry Champanovy chová Zoo Liberec, Zoo Brno, Safari Park Dvůr Králové nad Labem, zoo Plzeň, zoo Olomouc, zoo Hodonín a nově i zoo Dvorec.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Chapman's zebra na anglické Wikipedii.

  1. GRAY, J. E. Mr. E. L. Layard on a New Zebra. Proceedings of the Zoological Society of London. 1865, s. 417–422. Dostupné online. DOI 10.1111/j.1469-7998.1865.tb02359.x. (anglicky) 
  2. Equus quagga, IUCN

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]