Zea diploperennis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Zea diploperennis

alternativní popis obrázku chybí
Zea diploperennis
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: kukuřice (Zea)
Binomické jméno
Zea diploperennis
Iltis et al. 1979
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zea diploperennis Iltis, J.F. Doebley & R. Guzman je druh jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovité (Poaceae). Jedná se o jeden z planých druhů kukuřic, nazývané teosinte (množné číslo teosintes), počeštěně teosint, teosinty. Tento druh se konkrétně nazývá diploperennial teosinte [1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou trsnatou rostlinu, dorůstající výšek 100-250 cm [2]. Listy jsou střídavé, přisedlé s listovými pochvami, jazýček je membránovitý. Čepele listů jsou asi 40-80 cm dlouhé a 4-5 cm široké. Je to jednodomá rostlina, ale na rozdíl od většiny trav jsou květy jednopohlavné, oddělené do samostatných samičích a samčích květenství. Samčí květenství tvoří vrcholovou latu klásků. Někdy je toto květenství interpretováno jako složené z několika hroznů klásků, subdigitálně uspořádané (nikoliv prstnatě=digitálně, tedy nevyrážejí přesně z jednoho místa na hlavní ose)[2]. Samčí klásky jsou uspořádány po 2. V každém klásku jsou na bázi 2 křídlaté plevy a nad nimi plucha. Tyčinky jsou 3. Samičí květenství vyrůstají z paždí listu, je občas zakryté pochvami listenů, na vrcholu vyčnívají čnělky s rozeklanými bliznami, často však nikoliv. Samičí klas (klásků) nebo hrozen (klásků) (záleží na interpretaci) je mnohem chudší než u běžně známých pěstovaných odrůd kukuřice seté, asi 5-10 cm dlouhý a 4-5 mm tlustý, bilaterální a dvouřadý.[3]. Obsahuje pouze 5-10 fertilních květů. Samičí klásky jsou po dvojicích stejně jako samčí. Dolní květ je však sterilní, pouze horní květ je fertilní a vyvíjí se z něho obilka, proto z jednoho klásku se vyvine pouze jedna obilka. Na bázi klásku jsou 2 nestejné plevy, nad ní je membránovitá plucha a pluška, u sterilních květů pluška někdy chybí. Blizny jsou 2. Plodem je obilka. Jak už napovídá název, jedná se o diploida, počet chromozómů: 2n=20 [4].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je to endemit pohoří Sierra de Manantlán v Mexiku [5]. Druh byl popsán teprve v roce 1979 z místa zvané Cerro de San Miguel [6]. Rostlina patří k ohroženým druhům. Mapa rozšíření viz zde: [1] Pokusně byla pěstována i v USA, někdy i jako okrasná rostlina [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://hortiplex.gardenweb.com/plants/p1/gw1042881.html
  2. a b http://www.kew.org/data/grasses-db/www/imp10871.htm
  3. a b http://www.herbarium.usu.edu/treatments/Zea.htm
  4. http://www.conabio.gob.mx/conocimiento/bioseguridad/pdf/20920_especie.pdf
  5. http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=13830177
  6. http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/203/4376/186

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]