Zea diploperennis

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxZea diploperennis
alternativní popis obrázku chybí
Zea diploperennis
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď lipnicovité (Poaceae)
Rod kukuřice (Zea)
Binomické jméno
Zea diploperennis
Iltis et al. 1979
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zea diploperennis Iltis, J.F. Doebley & R. Guzman je druh jednoděložné rostliny z čeledi lipnicovité (Poaceae). Jedná se o jeden z planých druhů kukuřic, nazývané teosinte (množné číslo teosintes), počeštěně teosint, teosinty. Tento druh se konkrétně nazývá diploperennial teosinte [1].

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o vytrvalou trsnatou rostlinu, dorůstající výšek 100-250 cm [2]. Listy jsou střídavé, přisedlé s listovými pochvami, jazýček je membránovitý. Čepele listů jsou asi 40-80 cm dlouhé a 4-5 cm široké. Je to jednodomá rostlina, ale na rozdíl od většiny trav jsou květy jednopohlavné, oddělené do samostatných samičích a samčích květenství. Samčí květenství tvoří vrcholovou latu klásků. Někdy je toto květenství interpretováno jako složené z několika hroznů klásků, subdigitálně uspořádané (nikoliv prstnatě=digitálně, tedy nevyrážejí přesně z jednoho místa na hlavní ose)[2]. Samčí klásky jsou uspořádány po 2. V každém klásku jsou na bázi 2 křídlaté plevy a nad nimi plucha. Tyčinky jsou 3. Samičí květenství vyrůstají z paždí listu, je občas zakryté pochvami listenů, na vrcholu vyčnívají čnělky s rozeklanými bliznami, často však nikoliv. Samičí klas (klásků) nebo hrozen (klásků) (záleží na interpretaci) je mnohem chudší než u běžně známých pěstovaných odrůd kukuřice seté, asi 5-10 cm dlouhý a 4-5 mm tlustý, bilaterální a dvouřadý.[3]. Obsahuje pouze 5-10 fertilních květů. Samičí klásky jsou po dvojicích stejně jako samčí. Dolní květ je však sterilní, pouze horní květ je fertilní a vyvíjí se z něho obilka, proto z jednoho klásku se vyvine pouze jedna obilka. Na bázi klásku jsou 2 nestejné plevy, nad ní je membránovitá plucha a pluška, u sterilních květů pluška někdy chybí. Blizny jsou 2. Plodem je obilka. Jak už napovídá název, jedná se o diploida, počet chromozómů: 2n=20 [4].

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Je to endemit pohoří Sierra de Manantlán v Mexiku [5]. Druh byl popsán teprve v roce 1979 z místa zvané Cerro de San Miguel [6]. Rostlina patří k ohroženým druhům. Mapa rozšíření viz zde: [1] Pokusně byla pěstována i v USA, někdy i jako okrasná rostlina [3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://hortiplex.gardenweb.com/plants/p1/gw1042881.html
  2. a b http://www.kew.org/data/grasses-db/www/imp10871.htm
  3. a b http://www.herbarium.usu.edu/treatments/Zea.htm
  4. http://www.conabio.gob.mx/conocimiento/bioseguridad/pdf/20920_especie.pdf
  5. http://cat.inist.fr/?aModele=afficheN&cpsidt=13830177
  6. http://www.sciencemag.org/cgi/content/abstract/203/4376/186

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]