Zdymadlo Střekov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdymadlo Střekov
Masarykova zdymadla s hradem Střekov
Masarykova zdymadla s hradem Střekov
Základní informace
Slohpurismus a funkcionalismus
ArchitektiFrantišek Vahala
Ladislav Kofránek (sochař)
Výstavba1935 a 20. století (1923–1935)
Poloha
AdresaStřekov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky43379/5-275 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Bližší pohled na zdymadla

Zdymadlo Střekov, též známé jako Masarykova zdymadla či Zdymadla T. G. Masaryka, je zdymadlo na Labi v Ústí nad Labem, bezprostředně pod hradem Střekovem v místní části Střekov na pravém břehu a jižním výběžkem místní části Ústí nad Labem-centrum na levém břehu. Bylo vybudováno v letech 19241936.[1] Účelem bylo především splavnit Labe v oblasti střekovských peřejí, které byly často nesjízdné. V době vzniku patřilo k největším zdymadlům v republice a k nejmodernějším v Evropě. Jedná se o předposlední stupeň na Labi, jenž stojí v cestě labské vodě na její cestě do Severního moře (poslední je labský stupeň v Geesthacht).

Plavbě slouží dvě plavební komory, malá o rozměrech 2 × 82,5 m × 13 m a velká o rozměrech 170 m × 24 m. Jejich jmenovitá poloha je v říčním kilometru 767,48.[2]

Ve vodní elektrárně, která je součástí zdymadla, jsou instalovány tři vertikální Kaplanovy turbíny o celkovém výkonu 19,5 MW. Tato elektrárna je zajímavá tím, že je využívána trvale – nejen v energetických špičkách, jak je obvyklé u převážné většiny podobných vodních děl. Kvůli nedokončeným pobřežním komunikacím dovoluje provozní řád vzdutí na 140,40 až 141,45 m n. m. a ze stejného důvodu byl snížen spád a výkon na 3×5 MW. S celkovým výkonem 15 MW se jedná o největší průtočnou elektrárnu v povodí Labe.[3]

Střekovskou nádrží je vytvořeno jezero dlouhé 19,8 km o celkovém objemu 16,1 mil. m³.[1] Kromě zajištění splavnosti snižuje nebezpečí vylití Labe z břehů v úseku LovosiceZálezly a umožňuje také odběry povrchové vody pro hospodářské účely.

Zajímavostí vodního díla je rybí přechod, který byl v roce 2002 přestaven. Nyní je snížen spád, zvýšen počet komůrek a je vybaven „vábící vodou“. Dále je součástí pozorovatelna s prosklením rybího přechodu k pozorování ryb.

Zdymadlo je chráněná kulturní památka[4].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Zdymadlo Střekov na Labi [online]. Povodí Labe, státní podnik [cit. 2014-01-12]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-09-23. 
  2. plavební mapa DL30 Státní plavební správy, dostupná na [1] (pdf)
  3. Kolektiv autorů. Labe a jeho povodí – geografický, hydrologický a vodohospodářský přehled. Magdeburg: Mezinárodní komise pro ochranu Labe, 2005. 262 s. Dostupné online. Kapitola Labe od soutoku s Vltavou po soutok s Černým Halštrovem, s. 92. Celá publikace má 167 MB. 
  4. Tento objekt je v evidenci v Ústředním seznamu kulturních památek České republiky pod rejstříkovým číslem 43379/5-275 (PkMISSezObrWD).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]