Zdenka Sulanová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zdenka Sulanová
Zdenka Sulanová, 1941
Zdenka Sulanová, 1941
Narození18. února 1920
České Budějovice
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Úmrtí9. srpna 2004 (ve věku 84 let)
Cerhonice
ČeskoČesko Česko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdenka Sulanová, rozená Zdenka Hrušková (18. února 1920 České Budějovice9. srpna 2004 Cerhonice) byla česká herečka a zpěvačka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z umělecké rodiny, její otec Adolf Hruška byl operní pěvec. Od mládí projevovala herecké a hudební nadání, v dětství chtěla být zpěvačkou. Veřejně začala vystupovat v roce 1936 jako šestnáctiletá.

Svá středoškolská studia zahájila nejprve na gymnáziu, záhy však přestoupila na pražskou konzervatoř, kde vystudovala činoherní herectví. V roce 1937 debutovala ještě jako středoškolská studentka v epizodní roli ve snímku Děvče za výkladem. Následovaly dva mimořádně úspěšné a populární filmy režiséra Václava Binovce Lízin let do nebe z roku 1937 a Lízino štěstí z roku 1939. V roce 1940 natočila další úspěšný snímek Madla zpívá Evropě. Naposledy se v českém filmu objevila ve filmu Bludná pouť z roku 1945.

Po 2. světové válce krátce vystupovala v Činohře 5. května. Po svém 1. sňatku se odstěhovala na Slovensko, kde dva roky hrála v prešovské operetě a vystupovala jako zpěvačka v košickém rozhlase. Po rozvodu se vrátila zpět do Prahy a nadále vystupovala už jen po estrádách.

Na sklonku svého života pomáhala Alešovi Cibulkovi psát svůj životopis.

Filmografie[editovat | editovat zdroj]

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

K nejznámějším nahrávkám Zdenky Sulanové patří píseň Ty lesovské stráně z filmu Madla zpívá Evropě (hudba František Svojsík, text František Kudrna).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]