Zdeněk Hostomský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
RNDr. PhDr. Zdeněk Hostomský, CSc.
Narození 24. října 1952 (67 let)
Bratislava
Alma mater Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
Zaměstnavatelé Ústav organické chemie a biochemie AV ČR
Znám jako biochemik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Zdeněk Hostomský (* 24. října 1952 Bratislava) je český biochemik, bývalý ředitel výzkumu rakoviny farmaceutické firmy Pfizer a posléze ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

Vědecká dráha[editovat | editovat zdroj]

Vystudoval biochemii na Přírodovědecké fakultě a později dějiny filosofie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po skončení vojenské služby působil v Ústavu molekulární genetiky ČSAV, mj. v laboratoři Václava Pačese zaměřující se v té době na technologie sekvenování DNA. V roce 1983 obhájil kandidátskou práci „Sekvenční analýza genomu bakteriofágů PZA, f15 a f29“. Během své aspirantury se začal zajímat o postupy syntézy oligonukleotidů a jejich možností při konstrukci syntetických genů a úzce spolupracoval se skupinou Jiřího Smrta z Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV. Jejich spolupráce vyústila v syntetický gen kódující enkefalin.[1]

V roce 1985 odjel do Spojených států amerických na roční stáž v Kalifornském technologickém institutu (Caltech).

V roce 1987 emigroval s rodinou do Spojených států amerických. Spolu s manželkou Zuzanou Hostomskou zde začal pracovat pro biotechnologickou start-up společnost Agouron Pharmaceuticals, kde se zapojil do programu enzymu HIV proteáz a věnoval se výzkumu struktury a funkce reverzní transkriptázy viru HIV. Od roku 1997 vedl multidisciplinární tým zaměřený na problematiku opravy DNA s možným uplatněním při léčbě rakovinných onemocnění. Poté co v roce 1999 společnost Agouron fúzovala s firmou Warner Lambert, která byla o rok později pohlcena firmou Pfizer, se v roce 2000 stal výkonným ředitelem Výzkumného centra rakoviny, v němž Pfizer soustředil svůj onkologický výzkum. V roce 2010 se rozhodl z firmy odejít.

1. června 2012 se stal sedmým ředitelem Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR na pětileté funkční období.[2] V roce 2017 byl do funkce jmenován podruhé s funkčním obdobím do roku 2022.

Je autorem více než 95 článků, které získaly přes 4 800 citací s H-indexem 34.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FRANC, Martin. Dějiny Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Praha: MÚA AV ČR, 2013. 291 s. ISBN 8086241491. 
  2. Přehled ředitelů v ústavech Akademie věd ČR. Akademický bulletin [online]. [cit. 2019-11-09]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]