Zdeněk Bína

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdeněk Bína
Zdenek bina IV.jpg
Narození5. března 1975 (47 let)
Pardubice
Povolánízpěvák
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zdeněk Bína (* 5. března 1975 v Pardubicích) je český multiinstrumentalista, skladatel a zpěvák. Do širokého povědomí na české hudební scéně se dostal svým působením v letech 1997–2009 jako frontman skupiny -123minut. Následovalo působení ve vlastním akustickém projektu, v roce 2014 sólová deska Bird a od roku 2016 návrat se skupinou minus123minut.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Začátky a -123minut[editovat | editovat zdroj]

Svou první kytaru dostává jako dárek k Vánocům ve svých patnácti letech. V polovině 90. let vystupuje v kapele Walk Choc Ice. Po odchodu z této kapely začíná spolupracovat a následně koncertovat se svým kamarádem Dominikem Tůmou. Po příchodu Fredrika Janáčka společně zakládají skupinu -123minut, která spojuje prvky blues, funky a jazzu. Na podzim roku 1999 vychází debutové album, Shooba Dooba, to již s novým bubeníkem Vaškem Zimou. Toto album jim přináší úspěch v podobě cen Objev roku v hudebních časopisech Rock Report a Rock & Pop. Vrcholem tohoto mimořádně úspěšného roku 1999 je však následné získání ceny Anděl, neboli tehdejší Grammy, v kategorii Objev roku.

S novým bubeníkem, Emilem Valachem, začínají v roce 2000 nahrávat nové album Try a následně, v roce 2002, Home. Za toto album je skupina nominována na cenu Anděl v prestižní kategorii Rocková deska roku. Rok 2003 přichází a kapela má pět nového bubeníka Martina Vaigla a před sebou koncertování po celém světě, konkrétně v sousedním Polsku a na Slovensku, dále v Holandsku, Belgii, Francii a na Ukrajině. Úspěch skupinu doprovází též při koncertech v Londýně, New Yorku, Washingtonu a Pekingu.

V září 2004 vydávají -123minut své první koncertní album, které pojmenují XL Live, které obsahuje nahrávky ze Stormware Tour z pražského Paláce Akropolis.

Druhá nominace na cenu Anděl přichází v roce 2005, tentokrát v kategorii Nejlepší zvuk, za album Mom. Natáčení této desky proběhlo ve zlínském studiu V, mastering potom v Digitalfabriken ve Švédsku a videoklip k singlu „In the Web“ vznikl ve spolupráci s Tinou Gonsalves.

V roce 2006 -123minut chystají velkolepé turné ke svým 10 letům působení na hudební scéně, v rámci kterého během let 2006–2007 proběhne 86 koncertů v Česku, na Slovensku a v Polsku. Ve Wroclawi se dokonce zapíší do Guinnessovy knihy rekordů, když na festivalu, Thanks Jimmi '07, společně zahraje píseň „Hey, Joe“, neuvěřitelných 1881 kytaristů.

S rokem 2008 přichází nový bubeník Miloš Dvořáček a o rok později skupina vydává své poslední album s názvem Dream. Projekt Mythematika jim přináší žánrovou cenu elektronika na udílení cen Anděl pro rok 2009. K filmu Horem pádem od Jana Hřebejka Zdeněk Bína píše píseň, kterou ve filmu i zahraje a zazpívá. V listopadu 2009 se „Minuty“ představují na jedinečném koncertě společně s Pražskou komorní filharmonií v prestižní Smetanově síni.[1]

Konec -123minut[editovat | editovat zdroj]

Na konci roku 2009 oznamuje Zdeněk Bína ukončení působení v kapele -123minut.

„Po tolika krásných koncertech s tak výjimečným publikem jsem došel k tomu, že je čas příběh Minut uzavřít. Poslední dobou nás potkala řada starostí, k jejichž překonání je potřeba tolik energie, že bych se i další rok nemohl věnovat hudbě, která ve mně přirozeně žije teď. Proto jsem rád, že za námi zůstává podle mě nejlepší deska -123minut ‚Dream‘ a vzpomínka na výjimečný koncert s Pražskou komorní filharmonií.“[2]

Začíná se plně věnovat svému akustickému projektu.

Zdeněk Bína & Jan Urbanec Acoustic Project[editovat | editovat zdroj]

Jeho spoluhráčem se od roku 2010 v tomto novém akustickém projektu se stal baskytarista Jan Urbanec, hrající na čtyřstrunou akustickou baskytaru. Hudebními zdroji dua jsou jazz, funky, latina, flamenco, cikánské melodie, arabská hudba či blues.

Návrat s novou deskou Bird[editovat | editovat zdroj]

„Cítil jsem, že potřebuji hledat jiné rozměry v hudební fantazii. Vidím, do jaké hloubky dokážou posluchači vnímat hudbu a to mě inspirovalo k návratu v podobě, ve které se budu moci s nimi podělit o hudbu, kterou právě teď cítím.“

S deseti novými písněmi se Zdeněk Bína vrací zpět na českou hudební scénu a nabízí posluchačům zcela jedinečný hudební zážitek. Kvůli přesné interpretaci svých hudebních představ se totiž rozhoduje nejen pro vlastní skladbu a textování, ale také pro vlastní natočení všech hudebních nástrojů. Písně jsou inspirované jazzovou a soulovou hudbou. Z toho vychází i volba jazyku, ve kterém jsou písně napsané a který se s touto hudbou podle Bíny pojí nejlépe, a to je angličtina. K textům všech písní jsou pro posluchače připojeny krátké popisky zdrojů Bínovy inspirace.

Po vydání desky začne Zdeněk Bína zkoušet s doprovodnou kapelou a naživo je fanoušci uslyší v rámci klubové tour, která proběhne začátkem jara 2015.

Comeback -123 minut / minus123minut[editovat | editovat zdroj]

Po 7 letech Zdeněk Bína spolu s Fredrikem Janáčkem opět začnou vystupovat. V tuhle zprávu doufali jen nejvěrnější fanoušci a sedm let si na ni museli počkat. Zdeněk s Fredrikem k sobě do trojice přizvali bubeníka Dano Šoltise a z -123 min. vzniká minus123minut. Turné Minuty 2016 bylo zahájeno účastí na festivalu Votvírák v Milovicích 10. června 2016

Diskografie[editovat | editovat zdroj]

  • 1999-123 min.Shooba Dooba
  • 2001 – -123 min. – Try
  • 2002 – -123 min. – Home
  • 2004 – -123 min. – XL Live
  • 2005 – -123 min. – Mom
  • 2009 – -123 min. – Dream
  • 2014 – Zdeněk Bína – Bird

Ostatní projekty[editovat | editovat zdroj]

Filmové písně[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Archivovaná kopie. www.fan-tom.cz [online]. [cit. 2016-06-01]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-01. 
  2. http://musicserver.cz/clanek/28526/123/min/konci/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]