Zbloudilá srdce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zbloudilá srdce
Původní název Cœurs
Země FrancieFrancie Francie
Jazyk francouzština
Délka 120 minut
Žánr drama / komedie
Scénář Alan Ayckbourn
Jean-Michel Ribes
Režie Alain Resnais
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Sabine Azéma
André Dussollier
Isabelle Carré
Pierre Arditi
Lambert Wilson
Laura Morante
Hudba Mark Snow
Kamera Éric Gautier
Střih Hervé de Luze
Výroba a distribuce
Premiéra 17. listopadu 2006
Zbloudilá srdce na ČSFD Kinoboxu IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zbloudilá srdce (originální francouzský název Cœurs) je francouzský film režiséra Alaina Resnaise z roku 2006 Žánrově jde o lehké drama s komediálními prvky, pojednávající o křehkých setkáních a odloučeních šestice lidí.

Film byl uveden na Mezinárodním filmovém festivalu v Soluni. Kromě jiných ocenění získal Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra na Benátském filmovém festivalu, v Benátkách byl nominován na Zlatého lva a v sedmi kategoriích byl nominován na Césara.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Thierry pracuje jako realitní makléř pod vedením Charlotte. Charlotte je silně věřící katolička a někdy chodívá pečovat o staré a nemocné lidi. Jednou půjčí Thierrymu videokazetu s náboženským hudebním programem, ten si jí ze zdvořilosti opravdu pustí a kromě nahraného programu na něj nalézá také sexuální scény neznámé ženy, pravděpodobně samotné Charlotte.

Nicole a Dan tvoří pár, ale postupně na ně přichází krize. Dan je po propuštění z armády už půl roku nezaměstnaný, ale místo hledání práce tráví svůj čas v nejrůznějších barech. V jeho oblíbeném baru pracuje barman Lionel, který ochotně naslouchá jeho problémům, i když pouze z profesionální povinnosti.

Když Lionel není v práci, pečuje o svého starého a nemocného otce. Než odejde do zaměstnání, pokaždé zařídí u otce přítomnost pečovatelky. Ten je ale mimořádně nesnesitelný a agresivní, což způsobuje, že žádná síla se v domácnosti nezdrží déle, než několik hodin. Jednou k Lionelovi přichází právě Charlotte. Chování nemocného je ještě hroznější, než obyčejně, ale Charlotte je pevně odhodlaná vytrvat, v čemž ji podporuje její víra v Boha.

Thierrymu se půjčená kazeta neočekávaně zalíbí, protože hudební program není zdaleka to jediné, co je na ní nahráno. Charlotte mu později půjčuje další nahrávky a Thierry si tak vynahrazuje to, co mu možná v hasnoucím vztahu s Gaëlle začíná chybět. Gaëlle se jednou neočekávaně vrací domů a nalézá Thierryho přímo při sledování těchto nahrávek. Výsledkem je další vztahová krize.

Nicole a Dan se v zájmu zachování jejich vztahu rozhodnou pro dočasné vzájemné odloučení a oba si začnou hledat nové, dočasné partnery. Na Danův seznamovací inzerát zareaguje právě Gaëlle a začíná nesmělé seznamování, mimochodem právě v baru, ve kterém působí Lionel. Přímo do baru později přichází Nicole oznámit Danovi, že se s ním definitivně rozchází. Nešťastnou náhodou je spolu vidí Gaëlle a také navždy odchází a vrací se k Thierrymu.

Charlotte přestává zvládat rostoucí problémy s Lionelovým otcem, který je i ve svém věku posedlý sexem, a rozhodne se upokojit jej způsobem, na který by pravděpodobně jiná pečovatelka nepřistoupila. Skutečně dosáhne svého cíle, zdravotní stav starého pana se však ještě tu samou noc zkomplikuje a musí být převezen do nemocnice. Otec všechno řekne Lionelovi a ten po později vypráví Charlotte, Lionel je však přesvědčen, že jde pouze o halucinace nemocného a Charlotte to sděluje spíš jako kuriozitu.

Film s pomocí této šestice postav řeší spojení lidí a křehkost a nenadálost jejich sbližování a rozchodů.

Obsazení[editovat | editovat zdroj]

Sabine Azéma Charlotte, pečovatelka
André Dussollier Thierry, realitní makléř
Isabelle Carré Gaëlle
Pierre Arditi Lionel, barman
Lambert Wilson Dan, propuštěný voják
Laura Morante Nicole
Claude Rich Arthur, hlas
Françoise Gillard televizní hlasatelka

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]