Zbirohy (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zbirohy
Zřícenina hradu Zbirohy
Zřícenina hradu Zbirohy
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba před rokem 1390
Zánik polovina 15. století
Další majitelé Markvart z Vartenberka, Ota z Bergova
Poloha
Adresa Zbirohy, Koberovy, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Zbirohy
Zbirohy
Další informace
Rejstříkové číslo památky 25219/5-48 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zbirohy (též Zbiroh) je zřícenina hradu nad řekou Jizerou nedaleko města Turnov. Dochovaly se zde zbytky hradu postaveného ve 14. století – opěrné zdi, věž a sklepení. Zřícenina leží na území obce Koberovy.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kdo a kdy hrad založil, známé není. Kraj kolem patřil v polovině 14. století potomkům rozrůstajícího se rodu Markvarticů, což zde byli Lemberkové a Vartenberkové. Koncem tohoto století zde byl domácím pánem Markvart z Vartenberka, který se vzbouřil proti králi Václavovi IV. Ten reagoval rychle, Zbiroh i sousední Hrubý Rohozec oblehl, roku 1390 dobyl a vše zabavil. Zbiroh pak prodal Otovi z Bergova na Troskách. Ten jej přestavěl a ponechal si v držení během celých husitských válek. Hrad patřil k oporám krále Zikmunda, ovšem později zde sídlili lapkové a tak byl zemskou hotovostí znovu dobyt a roku 1442 pobořen. Od této události již k opravám nedošlo a hrad se začal rozpadat.[2] Při řešení pozůstalosti Jana z Bergova (syn předešlého Oty) v roce 1458 byl uveden jako pustý. Při dělení panství v roce 1613 pustý hrad připadl Janu Jiřímu z Vartenberka.

Popis hradu[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven na úzkém a příkrém skalnatém ostrohu v ohybu řeky Jizery, obklopeném hradbou a příkopem. Ve středu stála nevelká obytná budova, na východ od ní věž (asi obytná) nad hradním příkopem. Jejím základem byla skála. Nevelké prostory nedovolovaly další rozšiřování hradu.[2]

Současný stav[editovat | editovat zdroj]

Na skalách v nadmořské výšce 415 metrů jsou viditelné zbytky čtyřboké věže a zdiva někdejšího paláce i s cisternou a sklepením.[zdroj?] Památku postupně poškozuje narůstající turistický provoz.[3]

Dostupnost[editovat | editovat zdroj]

Nejbližší železniční zastávka je v obci Malá Skála u Jizery 3 km daleko. Je možné také dojet do vesnice Zbirohy a po zelené turistické značce vystoupat necelý kilometr vzhůru s převýšením 50 metrů. Zříceniny jsou obklopené stromy a volně přístupné. Od Turnova sem vede 5km cesta po zelené značce.

Pověst[editovat | editovat zdroj]

Zachovala se pověst o loupeživém Černém rytíři, který hrad v 15. století dobyl a jehož duch se zde stále objevuje.[4]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Česká republika – Stručný turistický průvodce. Cheb: Music, 2002. ISBN 80-85925-12-5. Kapitola Zbirohy, s. 598. 
  2. a b ANDĚL, Rudolf; KABÍČEK, Jan. Hrady a zámky Libereckého kraje. Liberec: Krajské nakladatelství Liberec, 1957. Kapitola Zbiroh, s. 35. 
  3. PLUHAŘ, Adam. Táborníci ničí zříceninu v Českém ráji, zdivem si obkládají ohniště. iDNES.cz [online]. 2019-03-24, rev. 2019-03-24 [cit. 2019-03-24]. Dostupné online. 
  4. POHORECKÝ, Vladimír. Tipy na výlet po rozhlednách a starých hradech (5). Praha: Radioservis, 2007. ISBN 978-80-86212-00-5. Kapitola Hrad Zbirohy, s. 121. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]