Zběhovec plazivý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wikipedie:Jak číst taxoboxZběhovec plazivý
alternativní popis obrázku chybí
Zběhovec plazivý kvetoucí na území přírodní rezervace Mokřiny u Vomáčků
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné rostliny (Rosopsida )
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď hluchavkovité (Lamiaceae)
Rod zběhovec (Ajuga)
Binomické jméno
Ajuga reptans
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zběhovec plazivý (Ajuga reptans L.) je druh dvouděložné rostliny z čeledi hluchavkovitých. Roste na loukách nebo na skalce. Květy mají modrofialovou až fialovou barvu.

Trvalka s přízemní listovou růžicí a dlouhými šlahouny. Lodyha je nerozvětvená, čtyřhranná, jemně ochlupená nebo lysá. Listy jsou řapíkaté, vejčité až kopinaté, s vroubkovaným okrajem na žilnatině často namodralé. Modrofialové květy vyrůstají v paždí vejčitých listenů. Plod je tvrdka. Častý druh v lesích a na lukách, zejména na vlhkých místech od nížin po horský stupeň.


Popis[editovat | editovat zdroj]

Ajuga reptans neboli Zběhovec plazivý je vytrvalá bylina s typickými nadzemními lodyhami.Přibližně dorůstá až do 20 cm.Má jemné chloupky na jejím čtyřhraném stonku.Plazivý se jmenuje proto,protože jeho součástí jsou plazivé výběžky,kterými se rostlina rozmnožuje.Plazivé výběžky jsou 12-28cm dlouhé na jedné bylině jich najdeme 2-4,dále na nich najdeme listy po 4-5 asi 4cm dlouhé a 1,5cm široké.Pupeny,které se na nich nachází ,tak na podzim zakoření,přezimují a pokračují příští rok na jaře v nové květonosné[1] lodyhy.Lichopřesleny 4-10,obvykle 6-10 květé v dolní části stonku neboli lodyhy oddálené a v horní části blízko u sebe.Kalich 4-6 milimetrů dlouhý,kališní trubka zřídka chlupatá,stejně dlouhá jako pýřité kališní[2] cípy.Koruna 12-17 milimetrů dlouhá,modrá nebo modro-fialová zřídka bílá až špinavě růžová a asi 1cm dlouhá.Koruní trubka obsahuje: horní koruní pysk,který je velmi krátký až zakrnělý,dolní pysk 3 laločný,tyčinky vyčnívající z koruny a nitky tyčinek.Kvete z jara od dubna až do července.Plodem zběhovce je tvrdka,která je 2-2,5 milimetrů dlouhá a velmi jemně štítnaté.

Výskyt a Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Roste podél potoků,na loukách,křoviny,pastviny a listnaté lesy.Tato rostlina roste na středně vlhkých půdách a není náročný na živiny. Je rozšířen v Evropě,Irsku,Velké Británii,Francii,sever Pyrenejského poloostrova,Skandinávii,Sicílii,Řecka,Arménii,Turecka,Íránu,na hranicích Alžírska a Tuniska.V Severní Americe synantropně.V České republice je Zběhovec plazivý hojně rozšířen.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Používá se v lidovém léčitelství na astma[3],při chrapotu nebo bolestech v krku.Někdy jako okrasná rostlina nebo také slouží jako náhrada trávníku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Květena České republiky 6, Bohumil Slavík, str.560
  2. Květena České republiky6,Bohumil Slavík,str.560
  3. http://www.dumazahrada.cz/zahrada/pestovani/21841-zbehovec/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]