Zavináč

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o znaku @. O zavinutém řezu z rybího masa a zeleniny pojednává článek Zavináč (jídlo).
Zavináč zapsaný fontem Arial

@ nebo taky v mluvené řeči zavináč, salamander či at nebo i prasátko je znak používaný v současné době především v e-mailové komunikaci, v e-mailové adrese odděluje jméno uživatele a jméno domény. Jeho původ je však mnohem starší a použití je mnohem rozmanitější.

Znak @ má v ASCII tabulce i kódování Unicode kód 64 (U+0040). Na české počítačové klávesnici jej lze obvykle vyprodukovat kombinací pravý Alt+V, levý CTRL+Alt+V nebo Alt+64 (na numerické klávesnici). Na anglické klávesnici se nachází na stejném místě jako číslo 2 (a na české ě) nad abecední částí klávesnice. Napíše se pomocí klávesy SHIFT (Alt+2).

Původní a nepočítačové významy[editovat | editovat zdroj]

Znak @ je symbolická zkratka pro anglickou předložku at s významem u, při. Symbol vznikl snad jako písařská ligatura z latinského ad obdobného významu jako anglické at (není to však potvrzeno a existují i alternativní hypotézy). Je znám rovněž pod názvem salamander (s výslovností salamandr).

Formální označení znaku commercial at pochází z použití pro udání jednotkové ceny, odpovídající českému po, např. „7 widgets @ £2 ea. = £14“ nebo „tomatoes @ 50c / pound“ (7 položek po 2 librách každá = 14 liber; rajčata po 50 centech za libru). Doslovný překlad komerční at se používá v češtině jen zřídka, obvykle současně s anglickým termínem jako jeho vysvětlení, a příliš se neujal. V českém prostředí se pro vyjádření téhož významu ujalo francouzské písmeno à (téhož významu), zvláštní zkratka nebo značka tudíž nebyla nutná.

Většina názvů znaku v románských jazycích je odvozena od názvu staré španělské měrné jednotky arroba, pro niž se symbol v historii také používal.

Ve španělsky a portugalsky hovořících zemích se tento znak využívá gramaticky - k vyjádření skutečnosti, že jsou zastoupena obě pohlaví. Konkrétně jde o většinou adjektivní (někdy též participiální nebo substantivní) koncovku množného čísla -os resp. -as. Pro úsporu místa se místo malditas y malditos profesores napíše pouze maldit@s profes. Toto použití je však nespisovné a není příliš doporučováno.

Použití na Internetu a v počítačích[editovat | editovat zdroj]

Velkého rozšíření došel v e-mailové adrese, kde je užíván ve svém hlavním významu jako oddělovač jména uživatele (část před zavináčem) od označení internetové domény, původně počítače (obvykle ve formě DNS jména), např. pepa@example.org (čtené jako „pepa zavináč example tečka org“, v angličtině „pepa at example dot org“) s významem „uživatel pepa na počítači (/ v doméně) example.org“. Použití tohoto symbolu pro e-mailové adresy zavedl Ray Tomlinson v roce 1972.

Podle zavináče dokážou internetoví (spamovací) roboti rozpoznat mailovou adresu, kterou potom přidávají do databáze pro rozesílání spamu. Doporučuje se proto vyhnout se uvádění pro roboty rozpoznatelné e-mailové adresy (resp. zavináče) přímo na webové stránce a raději znak pro zavináč opsat nějakým pro člověka srozumitelným způsobem – např. jmeno (divné áčko) domena.cz.

U některých operačních systémů na unixové/linuxové bázi rovněž v příkazové nebo stavové řádce odděluje jméno uživatele od jména počítače. V programovacím jazyku Perl je @ prefixem pro proměnné obsahující pole.

@ rovněž označuje ve hře NetHack hlavního hrdinu.

Použití v českém prostředí[editovat | editovat zdroj]

V českém prostředí znak nemá před internetovým použitím tradici a v populárním povědomí se společně se svým českým názvem zavináč stal všeobecným symbolem pro „internetovost“ nebo počítačové technologie vůbec, je mísen s „www“.

Zavináč je jménem nebo součástí jména bývalého pořadu ČT o internetu, dvou různých internetových cen [1] a řady websitů.

Znak @ je mnohdy používán namísto „a“ v podobném významu, v jakém se používá symbol & - et, ampersand); v češtině je toto použití motivováno jednak podobností se slučovací spojkou a, za druhé použití zavináče mnohdy má naznačovat souvislost s počítači a internetem.

Viditelnými příklady byly tituly románů Čapajev @ prázdnota [2], Ženy @ cizinci na konci tisíciletí a dokonce i příručky Internet @ §§§ (tj. „Internet a paragrafy“ [3]) od údajného předního odborníka na problematiku.

V diskusích online bývá znak @ občas využíván jako vokativní prefix před jménem (přezdívkou) oslovovaného uváděným na začátku příspěvku namísto dvojtečky v postpozici, symbolu > nebo případně 2 (z anglické homofonie two - to, předložka „k“ respektive nepřímého předmětu odpovídajícího českému dativu).

Občas je symbol @ používán jako jedna ze značek v jízdních řádech nebo jinde, kde se k označení poznámek používají nepísmenné znaky. Symbol není uveden mezi standardními značkami používanými v české silniční linkové dopravě podle § 3 odst. 2 a § 4 odst. 2 a přílohy vyhlášky č. 388/2000 Sb., o jízdních řádech. V Pražské integrované dopravě se používá v zastávkových jízdních řádech například jako jedna ze značek k označení zastávek v mezilehlém nebo koncovém úseku, do kterého zajíždějí pouze shodně označené spoje.

Významná je i podobnost znaku zavináč s logem významné televize Nova, které je tvořeno jakýmsi zavináčem bez písmene a uvnitř.

Označení pro @ v různých jazycích[editovat | editovat zdroj]

V češtině se slovo zavináč původně používalo (a stále používá) pro zavinutý řez z rybího masa a zeleniny, naložený v kyselém nálevu. Podle jeho tvaru se název vžil i pro znak, o němž pojednává zbytek hesla. Podobně zajímavé názvy má znak i v mnoha jiných jazycích.

 • angličtina: salamander, commercial at („komerční u“), at symbol, at sign, at mark, at („symbol, značka u“), někdy také strudel, zřídka i each, these, vortex, whorl, cyclone, snail, ape, cat, rose, cabbage, amphora, ampersat.
 • baskičtina: a bildu

čeština: zavináč, případně opisy (a v kroužku atd.)

 • čínština - mandarínsky: xiao laoshu (小老鼠) („myška“) nebo: laoshu hao (老鼠號) („značka myš“)
 • dánština: grisehale („prasečí ocásek“) nebo snabel-a („(zvířecí) tělo-a“)
 • esperanto: heliko („šnek”)
 • finština: ät-merkki, dle norem SFS; jiná jména: kissanhäntä, („kočičí ocásek“), miukumauku („mňau znak“)
 • francouzština: arobase, arobasse (ze španělské váhové jednotky) a někdy také escargot („hlemýžď“)
 • hebrejština: Strudel (שטרודל); spisovně, dle Academy of the Hebrew Language krukhit (כרוכית) („štrůdl“)
 • holandština: apenstaartje („opičí ocásek“)
 • italština: chiocciola („šnek“)
 • japonština: attomaku (アットマーク) (zjevně anglické at mark)
 • katalánština: arrova nebo ensaïmada („brioška“ = typický koláček z Majorky)
 • korejština: golbaeng-i (골뱅이), dialektická forma slova daseulgi (다슬기) („malý sladkovodní šnek bez tykadel“)
 • maďarština: kukac („červík“ nebo „larva“)
 • němčina: At Zeichen (doslovný překlad anglického at sign), Klammeraffe („přítulná opička“) nebo kaufmännisches A („obchodníkovo A“)
 • norština: oficiálně krøllalfa („kudrnatá alfa“, nebo „alfa vír“), alternativně také alfakrøll
 • polština: oficiálně atka, jinak též małpa („opice“) nebo małpka („opička“)
 • portugalština: arroba (název staré váhové jednotky)
 • ruština: sobaka (собака) („pes“)
 • řečtina: papáki (παπάκι) („kachňátko“)
 • slovenština: zavináč
 • slovinština: afna („opička“)
 • srbština: majmunče („opičátko“)
 • španělština: arroba (název staré váhové jednotky)
 • švédština: snabel-a („chobot-a“) nebo kanelbulle („skořicový závitek“)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons
Wikimedia Commons nabízí obrázky, zvuky či videa k tématu