Zavidovići

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zavidovići
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška252 m n. m.
StátBosna a HercegovinaBosna a Hercegovina Bosna a Hercegovina
EntitaFederace Bosny a Hercegoviny
KantonZenicko-dobojský
Zavidovići
Zavidovići
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha590,3 km²
Počet obyvatel40 272
Hustota zalidnění68,2 obyv./km²
Správa
Oficiální webwww.zavidovici.ba
PSČ72220
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Poloha opštiny v rámci Bosny a Hercegoviny

Zavidovići jsou město a sídlo stejnojmenné opštiny v centrální části Bosny a Hercegoviny. Nacházejí se mezi Dobojem a Zenicí, administrativně je město součástí Zenicko-dobojského kantonu Federace Bosny a Hercegoviny. Městem protékají řeky Krivaji, Bosna a Gostovića. Podle sčítání lidu ve městě Zavidovići a jeho okolí žilo 12 947 obyvatel. Vzhledem k válečným událostem je však tento počet značně nepřesný.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1565. Zpočátku malé sídlo se rychle začalo měnit po roce 1878, kdy se Bosna a Hercegovina stala součástí Rakousko-Uherska. Rakouské firmy začaly budovat závody na zpracování dřeva (první pila byla otevřena v r. 1897); vznikaly pily a úzkorozchodné dráhy. V roce 1902 získaly Zavidovići status obce. V roce 1911 byly při archeologickém průzkumu v okolí objeveny bronzové náramky, dnes jsou vystaveny jako exponáty muzea v Sarajevu.

V pozdější době se město Zavidovići stalo významným dopravním uzlem v údolí Bosny a v Bosně a Hercegovině vůbec. Díky trati Šamac–Sarajevo se město industrializovalo a nové továrny přilákaly další obyvatele. Hlavním zaměstnavatelem se stala státní společnost Krivaja, která produkovala dřevěné výrobky, dveře a montované domy.

Konflikt v 90. letech však vedl k rozvratu dřevozpracujícího průmyslu a kdysi rozvíjející se město se tak dostalo do značných problémů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]