Přeskočit na obsah

Zastav vagóny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Zastav vagóny (rusky Останови вагоныOstanovi vagony) je (podle některých zpráv médií) hnutí aktivistů v Rusku proti invazi Ruské federace na Ukrajinu. Je součástí širšího partyzánského hnutí v Ruské federaci, je analogií železniční války v Bělorusku .

Účastníci projektu se podílejí na sabotážích na železničních tratích s cílem zabránit dodávce vojsk a vojenského materiálu na frontovou linii, a tím pádem zabraňovat vojenským akcím ruské armády. Pokyny pro sabotáž železnice způsoby bezpečnými pro osobní vlaky byly zveřejněny na kanálu Telegram[1][2] .

Hnutí se přihlásilo k odpovědnosti za vykolejení vagonů v Amurské oblasti, kvůli kterému byl 29. června zastaven provoz na Transsibiřské magistrále[3][4][5][6], za vykolejení vlaku v Tveru z července[7], několik vagonů s uhlím v Krasnojarsku 13. července[8], stejně jako nákladní vlaky na Krasnojarském území ve stanici Lesosibirsk 19. července[9], v Machačkale v noci z 23. na 24. července[10] (vyšetřující orgány Dagestánu považují za pravděpodobnou příčinu tohoto incidentu také sabotáž[11] ) a na Okťjabrské železnici poblíž stanice Babaevo 12. srpna[12]. Podle mapy zveřejněné hnutím operují jeho aktivisté na více než 30 % území Ruska[13][14] . 14. července 2022 byly webové stránky hnutí zablokovány Roskomnadzorem[15][16] a v srpnu 2022 udělil soud v Moskvě zpravodajskému kanálu Telegram pokutu 7 milionů rublů za to, že odmítl odstranit kanál hnutí[17].

Související články[editovat | editovat zdroj]

  • Železniční válka v Bělorusku (2022)

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Останови вагоны na ruské Wikipedii.