Zastávkový mys

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Tramvajová zastávka Křižíkova v Sokolovské ulici v Praze-Karlíně.

Zastávkový mys je typ stavebního uspořádání nástupiště tramvajové, autobusové nebo trolejbusové zastávky, tvořeného rozšířenou částí chodníku. Ve srovnání s nástupním ostrůvkem jde o jakýsi poloostrůvek, ostrůvek spojený s přilehlým chodníkem v jeden celek. Jejich účelem je zvýšení bezpečnosti dopravy vyloučením kolize cestujících se silničními vozidly a umožnění pohodlného nástupu cestujících z úrovně chodníku.

Tento typ nástupiště se používá v Česku u tramvají například v místech, kde v minulosti býval nástup přes vozovku. Jízdní nebo parkovací pruh je přerušen a chodník je v místě zastávky rozšířen až ke koleji, přičemž rozšířená část tvoří nástupiště. Provoz silničních vozidel je sveden na tramvajovou kolej (tramvajový pás).

V Praze jsou zastávkové mysy například v tramvajových zastávkách Jindřišská, Letenské náměstí, na rekonstruované Sokolovské ulici v Karlíně atd. Začaly být zřizovány kolem roku 1999.

V USA jsou pod názvem bus bulb zřizovány obdobné zastávkové mysy pro autobusy, obvykle v přerušení parkovacího pruhu.[1]

Podobná uspořádání[editovat | editovat zdroj]

Zastávkový mys se liší od tzv. zastávky vídeňského typu[2] (nazývané též pojížděný mys), což je tramvajová zastávka s nástupem cestujících přes vozovku, přičemž vozovka v místě zastávky je zvýšená na úroveň chodníku. Tento typ zastávky se v Praze příliš neosvědčil, protože cestující (chodci) zvýšenou část vozovky používali často jako vyčkávací plochu nástupiště, čímž nutili řidiče silničních vozidel k jízdě po tramvajovém pásu, jako by objížděli zastávkový mys.

Dalším podobným řešením je časový ostrůvek.[3] Ten spočívá v tom, že před běžným nástupním ostrůvkem je světelné signalizační zařízení, které na dobu pobytu tramvaje v zastávce zastaví provoz silničních vozidel.

Podobným způsobem vysazená chodníková plocha se používá i v místech přechodů pro chodce.[4]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Transit Cooperative Research Program Report 65, Evaluation of Bus Bulbs, Chapter 2
  2. Vídeňská zastávka (ÚDI Praha, 20. 11. 2003)
  3. Časový ostrůvek (ÚDI Praha, 7. 2. 2001)
  4. Vysazené chodníkové plochy (Nadace Partnerství)

Externí odkazy a literatura[editovat | editovat zdroj]