Zasloužilý učitel Běloruské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zasloužilý učitel Běloruské republiky
Заслужаны дзеяч навукі Рэспублікі Беларусь
Vzor používaný od roku 2020
Vzor používaný od roku 2020
Uděluje

Prezident Běloruska
Typ čestný titul
Stát BěloruskoBělorusko Bělorusko
Způsobilost učitelé
Uděluje se za profesionální zásluhy a úspěchy
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Běloruska
Třídy 1
Vzor používaný v letech 1995–2020
Vzor používaný v letech 1995–2020

Zasloužilý učitel Běloruské republiky (bělorusky Заслужаны настаўнік Рэспублікі Беларусь) je čestný titul Běloruské republiky. Udílen je prezidentem republiky učitelům za profesionální zásluhy a úspěchy.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Čestné tituly, podobně jako další státní vyznamenání, udílí prezident republiky či jiné osoby v jeho zastoupení. Čestné tituly jsou udíleny na základě vyhlášky prezidenta republiky. K jejich udělení dochází během slavnostního ceremoniálu a oceněnému je předáváno potvrzení o udělení ocenění a odznak.[1]

Čestný titul Zasloužilý učitel Běloruské republiky se udílí učitelům i vysokoškolským pedagogům a dalším zaměstnancům vzdělávacích institucí různé povahy (předškolní zařízení, odborné a střední odborné školy aj.), kteří se svému oboru věnují po dobu minimálně patnácti let, za zásluhy v pedagogické a vzdělávací činnosti, která umožňuje žákům a studentům získat hluboké znalosti, rozvíjet je a zlepšovat jejich potenciál.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Заслуженный учитель Республики Беларусь na ruské Wikipedii.

  1. a b Ганаровыя званні Рэспублікі Беларусь | Афіцыйны інтэрнэт-партал Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь. president.gov.by [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (bělorusky) 
  2. Официальный интернет-портал Президента Республики Беларусь/Почетные з…. archive.is [online]. 2012-08-05 [cit. 2021-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-09. 

Související články[editovat | editovat zdroj]