Zasloužilý pracovník v zemědělství Ukrajiny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zasloužilý pracovník v zemědělství Ukrajiny
Заслужений працівник сільського господарства України
Uděluje

Ukrajina
Typ čestný titul
Založeno 29. června 2001
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
Způsobilost pracovníci v zemědělství
Uděluje se za zá úspěchy v zemědělství a rozvoj tohoto oboru
Status dosud udílen

Zasloužilý pracovník v zemědělství Ukrajiny (ukrajinsky Заслужений працівник сільського господарства України) je státní vyznamenání Ukrajiny založené roku 2001. Udílen je v souladu se zákonem Ukrajiny O státních vyznamenáních Ukrajiny.[1]

Historie a pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Čestný titul Zasloužilý pracovník v zemědělství byl založen zákonem ze dne 29. června 2001.[2] Udílen je pracovníkům agroindustriálního oboru, kteří dosáhli významného úspěchu v rozvoji zemědělské výroby, zlepšování zemědělské kultury a poskytování vysoce kvalitních zemědělských produktů obyvatelstvu Ukrajiny.

Udílení tohoto vyznamenání se provádí dekretem prezidenta Ukrajiny. Udělen může být občanům Ukrajiny, cizincům i osobám bez státní příslušnosti. Nelze jej však udělit posmrtně.[2]

Popis odznaku[editovat | editovat zdroj]

Odznak se svým vzhledem podobá dalším odznakům čestných ukrajinských titulů v kategorii zasloužilý. Odznak má tvar oválného věnce spleteného ze dvou větviček vavřínových listů. Ve spodní části jsou větvičky spojeny stuhou. Uprostřed odznaku je nápis Заслужений працівник сільського господарства. V horní části je věnec přerušen státním znakem Ukrajiny. Všechny nápisy i motivy jsou na odznaku vyraženy. Na zadní straně je spona umožňující jeho připnutí k oděvu. Odznak je vyroben ze stříbra.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Заслуженный работник сельского хозяйства Украины na ruské Wikipedii a Заслужений працівник сільського господарства України na ukrajinské Wikipedii.

  1. Про державні нагороди України. Офіційний вебпортал парламенту України [online]. [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (ukrajinsky) 
  2. a b Про почесні звання України. Офіційний вебпортал парламенту України [online]. [cit. 2021-08-12]. Dostupné online. (ukrajinsky)