Zasloužilý pracovník v kultuře Běloruské republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zasloužilý pracovník v kultuře Běloruské republiky
Заслужаны дзеяч культуры Рэспублікі Беларусь
Vzor používaný od roku 2020
Vzor používaný od roku 2020
Uděluje

Prezident Běloruska
Typ čestný titul
Stát BěloruskoBělorusko Bělorusko
Způsobilost zaměstnanci kulturních institucí, tisku, rozhlasu, televize a dalších organizací
Uděluje se za rozvoj kultury
Status dosud udílen
Hlava řádu prezident Běloruska
Třídy 1
Vzor používaný v letech 1995–2020
Vzor používaný v letech 1995–2020

Zasloužilý pracovník v kultuře Běloruské republiky (bělorusky Заслужаны дзеяч культуры Рэспублікі Беларусь) je čestný titul Běloruské republiky. Udílen je prezidentem republiky zaměstnancům kulturních institucí, tisku, médií a dalších organizací za rozvoj kultury.

Pravidla udílení[editovat | editovat zdroj]

Čestné tituly, podobně jako další státní vyznamenání, udílí prezident republiky či jiné osoby v jeho zastoupení. Čestné tituly jsou udíleny na základě vyhlášky prezidenta republiky. K jejich udělení dochází během slavnostního ceremoniálu a oceněnému je předáváno potvrzení o udělení ocenění a odznak.[1]

Čestný titul Zasloužilý pracovník v kultuře Běloruské republiky je udílen za zásluhy o rozvoj kultury vysoce kvalifikovaným pracovníkům kulturních institucí, tisku, rozhlasu, televize a dalších organizací, včetně státních orgánů řídících a regulujících oblast kultury. Toto vyznamenání může být uděleno i spisovatelům, básníkům či amatérským umělcům. Podmínkou pro udělení tohoto ocenění je práce v kultuře po dobu minimálně patnácti let.[1][2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Заслуженный деятель культуры Республики Беларусь na ruské Wikipedii.

  1. a b Ганаровыя званні Рэспублікі Беларусь | Афіцыйны інтэрнэт-партал Прэзідэнта Рэспублікі Беларусь. president.gov.by [online]. [cit. 2021-05-09]. Dostupné online. (bělorusky) 
  2. Официальный интернет-портал Президента Республики Беларусь/Почетные з…. archive.is [online]. 2012-08-05 [cit. 2021-06-20]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2012-07-09.