Zapomenuté světlo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zapomenuté světlo
Autor Jakub Deml
Obálku navrhl Otto Stritzko
Jazyk čeština
Vydavatel vlastním nákladem
Datum vydání 1934
Počet stran 144
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zapomenuté světlo je jedna z nejznámějších knih Jakuba Demla, ten ji vydal vlastním nákladem v roce 1934. Kniha byla krátce po vydání zabavena úřady. Autor se proti tomu odvolal, kniha pak byla uvolněna, ale zůstalo v ní začerněno celkem devět pasáží. První necenzurované vydání pochází až z roku 1985.[1]

Zapomenuté světlo je souborem vzájemně propojených esejů. Jako jednotící prvek lze chápat osobu Bohumila Maliny Ptáčka, jehož pochvalný dopis knihu uvádí a na něhož Deml odpovídá. Na atmosféře knihy se podepsala smrt Pavly Kytlicové, Otokara Březiny a Marie Zezulové - Deml ji v textu jmenuje "Zezulka" - selky, ke které měl Deml velice vřelý vztah. Lingvista Roman Jakobson o knize dokonce prohlásil: „Vedle středověkého Tkadlečka a díla Boženy Němcové nejtragičtější česká kniha.“[2] Deml si také neodpustil nejednu ironickou poznámku na adresu svých kritiků, katolického kléru nebo svých někdejších přátel – Josefa Floriana a Jaroslava Durycha.

V roce 1996 vznikl velmi volně na motivy knihy stejnojmenný film s Boleslavem Polívkou v hlavní roli. Děj filmu je přenesen do konce 80. let 20. století a hlavní hrdina - kněz z venkovské farnosti kdesi v severočeských horách, prožívá postupné umírání ženy, ke které měl, podobně jako Deml k "Zezulce", velmi vřelý vztah. V ostatních motivech (odpor k mocipánům a snaha o záchranu chátrajícího kostela) se film s Demlovým dílem však naprosto rozchází.

V roce 2008 uvedlo brněnské Divadlo U stolu dramatizaci díla v režii Františka Derflera.[3]

V roce 2018 uvedlo ostravské Divadlo Petra Bezruče dramatizaci díla podle Jakuba Nvoty v režii Janky Ryšánek Schmiedtové.[4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. DEML, Jakub. Zapomenuté světlo. Redakce Jiří Navrátil. Praha: Hynek, 1998. (Spektrum). ISBN 80-85906-78-3. Kapitola Ediční poznámky, s. 129. 
  2. Zapomenuté světlo [online]. Divadloustolu.cz, 2008 [cit. 2009-12-12]. Dostupné online. 
  3. Zapomenuté světlo [online]. Divadloustolu.cz, 2008 [cit. 2009-12-12]. Dostupné online. 
  4. Zapomenuté světlo [online]. bezruci.cz, 2018 [cit. 2019-02-13]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]