Zaměstnavatelský svaz

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Zaměstnavatelský svaz nebo sdružení zaměstnavatelů je kolektivní organizace výrobců, maloobchodníků nebo jiných poskytovatelů závislé práce (zaměstnavatelů). Organizace zaměstnavatelů se snaží koordinovat chování svých členských společností v záležitostech společného zájmu, například při jednáních s odbory nebo vládními orgány. Zaměstnavatelské svazy z tohoto hlediska fungují stejně jako odbory a prosazují ekonomické a sociální zájmy svých členských organizací.

Mezinárodní rozdíly[editovat | editovat zdroj]

Role a postavení zaměstnavatelských svazů se v jednotlivých zemích liší. V zemích s anglosaským ekonomickým systémem (jako jsou Velká Británie a USA), kde neexistuje žádná institucionalizovaná spolupráce mezi organizacemi zaměstnavatelů, odbory a vládou, je organizace zaměstnavatelů zájmovou nebo nátlakovou skupinou, která se prostřednictvím lobbování snaží ovlivnit vládní politiku. V těchto zemích bývají organizace zaměstnavatelů slabší a mnoho jejich funkcí přebírají průmyslové obchodní skupiny, což jsou v zásadě organizace pro styk s veřejností (public relations).

V zemích se sociálně tržním hospodářstvím, jakými jsou třeba Rakousko, Švédsko a Nizozemsko, jsou organizace zaměstnavatelů součástí systému institucionalizovaného jednání společně s vládou a odbory. Při třístranném vyjednávání uzavírají takzvaní sociální partneři dohody o otázkách, jako jsou cenová hladina, zvyšování mezd, daňové sazby a nároky na důchod. V těchto zemích se kolektivní vyjednávání často provádí na národní úrovni, nikoli mezi jednou společností a jedním svazem, ale mezi národními organizacemi zaměstnavatelů a národními odbory.

V zemích, jako je Švýcarsko, jednání často probíhají na kantonální úrovni, pobočka po pobočce. Stát se těchto jednání neúčastní, ale může zasáhnout, pokud se zaměstnavatelé s odbory nedohodnou v odvětví, kde existuje platový dumping.

Česká republika[editovat | editovat zdroj]

Zaměstnavatelský svaz má v ČR buďto právní formu organizace zaměstnavatelů, anebo je spolkem založeným dle zákona 89/2012 Sb. (občanský zákoník).[1] Jako jeden ze sociálních partnerů zastupujícím stranu podnikatelů může být svaz členem Rady hospodářské a sociální dohodytripartity. Jakožto spolek je svaz registrován ve spolkovém rejstříku. Členy tripartity jsou například:[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Employers' organization na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]