Zahraniční vztahy Spojených států amerických

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Diplomatické vztahy Spojených států amerických
     Spojené státy americké
     Státy, které mají diplotamtické vztahy se Spojenými státy
     Státy, které nemají diplotamtické vztahy se Spojenými státy
     Sporná území
     Antarktida

Spojené státy americké mají formální diplomatické vztahy s většinou národů. Diplomatické vztahy USA udržují se 189 ze 193 členských států OSN (výjimku tvoří Bhútán, Írán, Severní Korea, Sýrie a pozorovatelský stát OSN Palestina). USA udržují navíc diplomatické vztahy s Evropskou unií a Kosovem. Po dobu několika let měly Spojené státy nejvíce diplomatických postů ze všech států, od roku 2020 jsou na druhém místě za Čínou.[1]

Bilaterální vztahy[editovat | editovat zdroj]

Evropa[editovat | editovat zdroj]

Vztahy USA s východní Evropou jsou ovlivněny studenou válkou. Od rozpadu Sovětského svazu přecházely bývalé státy komunistického bloku v Evropě postupně k demokracii a kapitalismu. Mnoho z nich také vstoupilo do Evropské unie a NATO, posílilo ekonomické vazby se západním světem a získalo vojenskou ochranu Spojených států prostřednictvím Severoatlantické smlouvy.[2]

Asie[editovat | editovat zdroj]

Jihovýchodní Asie[editovat | editovat zdroj]

Mnoho zemí Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN) je pro Spojené státy důležitými partnery jak z ekonomického, tak z geostrategického hlediska. Geostrategický význam ASEAN vyplývá z mnoha faktorů, včetně strategického umístění členských zemí, velkého podílu globálního obchodu, který prochází regionálními vodami a aliancí či partnerství, která USA sdílejí s členskými státy. V červenci 2009 podepsaly USA smlouvu o přátelství a spolupráci sdružení ASEAN, která stanoví hlavní zásady určené k budování důvěry mezi jejich signatáři s cílem zachovat regionální mír a stabilitu. Obchodní toky jsou silné mezi USA a ASEAN jsou velmi silné.

Střední Východ[editovat | editovat zdroj]

USA mají mnoho důležitých spojenců v regionu Středního východu. Těmito spojenci jsou Turecko, Saúdská Arábie, Jordánsko, Spojené arabské emiráty, Afghánistán, Izrael, Kuvajt, Bahrajn a Katar. Turecko je spojencem Spojených států prostřednictvím svého členství v NATO, zatímco všechny ostatní země kromě Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů a Kataru jsou hlavní spojenci mimo NATO.

Spojené státy svrhly vládu Saddáma Husajna během invaze do Iráku v roce 2003. Turecko je hostitelem přibližně 90 jaderných bomb B61 na letecké základně Incirlik. Mezi další spojence patří Katar, kde sídlí 3 500 amerických vojáků[3] a Bahrajn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. China now has the most diplomatic posts worldwide. BBC News. 2019-11-27. Dostupné online [cit. 2020-09-28]. (anglicky) 
  2. Moderní-Dějiny.cz | Severoatlantická smlouva (4. dubna 1949). www.moderni-dejiny.cz [online]. [cit. 2020-09-28]. Dostupné online. 
  3. NEWS, A. B. C. U.S. Troops Preparing for War in Qatar. ABC News [online]. [cit. 2020-09-28]. Dostupné online. (anglicky)