Zadní Rennerovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zadní Rennerovky
Chata Spořitelna na Zadních Rennerovkách
Chata Spořitelna na Zadních Rennerovkách
Lokalita
Charakter osada
Zeměpisné souřadnice
Zadní Rennerovky
Zadní Rennerovky
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zadní Rennerovky (Hinter Rennerbauden) jsou osada a luční enkláva v Krkonoších, součást obce Strážné, od které jsou vzdáleny přibližně 7 km severovýchodně. Založeny byly významným krkonošským rodem Rennerů v roce 1695.

Nacházejí se na východním úbočí Světlého vrchu, v současné době též na území II. zóny Krkonošského národního parku. V okolí se nachází množství turistických cest s tyčovým značením a běžkařské trasy (Krkonošská magistrála). Zadní Rennerovky tvoří chata Spořitelna, Kuprovka, Grohmannova bouda a Dvorská bouda.

Luční enkláva (louka zcela obklopená lesem) Zadní Rennerovky je jedna z nejhodnotnějších luk v KRNAP. Od 16. století se louka pravidelně spásala, což umožnilo výskyt vzácných druhů rostlin a živočichů, např. zvonek český, zdrojovka prameništní, kropenáč vytrvalý nebo vrbovka nící. Po roce 1945 bylo převážně německé obyvatelstvo vystěhováno a hospodářská údržba luk skončila. Ty začaly zarůstat plevely, které vzácné druhy vytlačily. Po roce 1990 se do hor pozvolna vrací přirozený způsob hospodaření a čím dál častěji u horských bud uvidíte (a uslyšíte) ovce a kozy. Vzácné druhy se znovu objevují. Opět se zde začíná dařit chřástalu polnímu, který je taktéž závislý na kosení a spásání louky.