Zadarská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zadarská univerzita
Sveučilište u Zadru
latinsky Universitas Studiorum Iadertina
Logo univerzity
Logo
Datum založení1396
Vedení
RektorDijana Vican
Počty akademiků (k roku 2022)
Bakalářských studentůasi 6,000 (2022)[1]
Studentů celkem6 000
Akademických pracovníků440 (2022)[1]
Další informace
AdresaZadar, Chorvatsko
Zeměpisné souřadnice
ČlenstvíAsociace evropských univerzit a Agence universitaire de la Francophonie
www.unizd.hr
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zadarská univerzita (chorvatsky Sveučilište u Zadru, latinsky Universitas Studiorum Iadertina) je univerzita v chorvatském Zadaru. Současná škola byla založena v roce 2002, její původ však sahá až do roku 1396, což z ní činí nejstarší vysokou školu v Chorvatsku a jednou z nejstarších v Evropě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Univerzita byla původně založena v roce 1396 řádem kazatelů dominikánů jako teologický seminář pod názvem Universitas Iadertina (Iadera je latinský název pro Zadar). Tato škola byla pokračováním Dračské univerzity Dyrrachium založené kolem roku 1380 v Drači (Durrës, latinsky Dyrrhachium), který byl tehdy součástí Benátek. Z důvodu rostoucí hrozby turecké invaze v jihovýchodní Evropě byla následně v roce 1396 škola přenesena do Zadaru. [2]

Zadarská univezita se tak stala prvním institutem vyššího vzdělávání v zemi. V roce 1807 přestala být nezávislou institucí a její funkce převzaly další místní univerzity. V roce 1956 se stala satelitním kampusem pro oddělení filozofické fakulty Záhřebské univerzity, která se později stala součástí univerzity ve Splitu.

Teprve v roce 2002, více než šest století po prvotním založení univerzity v Záhřebu, schválil chorvatský parlament zákon, který umožnil její plnohodnotné znovuzaložení. Výuka na dnešní obnovené nezávislé univerzitě v Zadaru začala v lednu 2003.[3]

Členství a mezinárodní vazby[editovat | editovat zdroj]

Od svého znovuzaložení se univerzita neustále rozrůstala. V akademickém roce 2005-2006 škola implementovala Boloňský proces jako součást celostátní reformy. Následná studie ukázala, že tento krok byl přínosný a zlepšil mezinárodní profil instituce.[4] To jí umožnilo zapojit se do dohod o spolupráci a výměnných programů pro studenty s dalšími renomovanými univerzitami po celém kontinentu. Má také dohody s univerzitami v Jižní Americe a Spojených státech.

V roce 1965 absolvoval Zadarskou univerzitu, tehdy součást univerzity v Záhřebu, první chorvatský prezident Franjo Tuđman.

Fakulty[editovat | editovat zdroj]

Univerzita v Zadaru zahrnuje 27 univerzitních kateder:

Za účelem organizace a podpory vědeckovýzkumné činnosti založila univerzita čtyři integrovaná výzkumná centra. Patří mezi ně Centrum pro jadranský onomastický výzkum, Centrum Stjepana Matičeviće, Centrum pro výzkum krasu a pobřeží a Centrum pro mezioborový mořský a námořní výzkum – CIMMAR.

Kromě toho jsou zde aktivní dvě střediska odborné a pedagogické činnosti: Centrum gymnastiky a studentského sportu a Centrum cizích jazyků.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku University of Zadar na anglické Wikipedii.

  1. a b O nama. Povijest [online]. Unizd.hr, 2012-06-14 [cit. 2022-01-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Dostupné online. 
  3. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2022-06-23]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-01-01. 
  4. Bologna Process at the University of Zadar - A year later.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]