ZVU Strojírny

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
ZVU STROJÍRNY, a.s.
Základní údaje
Právní forma akciová společnost
Datum založení 1. dubna 1997
Sídlo Hradec Králové, Česká republika
Adresa sídla Kampelíkova 758/4, Hradec Králové, 500 04, Česko
Identifikátory
Oficiální web www.zvustrojirny.com
IČO 25267141
Některá data mohou pocházet z datové položky.

ZVU STROJÍRNY, a.s. je strojírenská firma z Hradce Králové zaměřující se na dodávky zařízení a technologií do oblastí chemického, petrochemického, energetického, potravinářského a farmaceutického průmyslu. Zkratka ZVU vznikla zkomolením ze zkratky ZVÚ, vzniklé n názvu Závody Vítězného února, kterou strojírny nesly od roku 1953.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie společnosti sahá až do roku 1869, kdy byla ve městě Hradec Králové na místě současných průmyslových závodů založena pány Helwichem, Hendrychem a Kafkou První česká akciová strojírna. Ve svých začátcích měla společnost pouze několik desítek zaměstnanců a zaměřovala se v první řadě na opravy různých druhů strojů a na výrobu poměrně jednoduchého zařízení. Po krachu na burze 9. května roku 1873 hodnota akcií klesla na své historické minimum. Této situace využili k převzetí pánové Daniel Märky, Josef Bromovský a Karel Schulz. Po této změně majitelů začaly strojírny opět prosperovat a dále se rozvíjet. V roce 1880 došlo k rozšíření výrobního programu o dodávky zařízení pro cukrovary. Vzhledem ke skvělé kvalitě a dobré pověsti se strojírny brzy staly jedním z předních výrobců a dodavatelů kompletních cukrovarů po celé Evropě. Na konci 19. století patřila společnost mezi největší v regionu.

Krátce před první světovou válkou byla královéhradecká strojírna společně se Škodovými závody začleněna do jednoho koncernu a následně v roce 1921 se na čas stala součástí Škodových závodů v Plzni. Tato změna ovšem výrazně dopomohla dalšímu rozvoji a expanzi.

V roce 1950 se společnost opět osamostatnila a stala se nezávislou na Škodových závodech. V té době roku 1953 začala používat celosvětově známé jméno Závody Vítězného února a zkratku ZVÚ. Během socialistické éry bývalého Československa společnost pokračuje v používání názvu ZVÚ, kterým získá své dobré jméno a pověst díky vynikající kvalitě a trvanlivosti svých produktů a získá jím i stovky referencí po celém světě. Velká část zařízení či investičních celků vyrobených, dodaných, navržených či uvedených do provozu v té době je ještě zcela funkční a pracuje dodnes.

Po převratu a změně režimu procházela od roku 1990 společnost mnoha transformacemi a reorganizacemi a v důsledku toho 1. dubna 1997 vzniká dceřiná společnost ZVU POTEZ a.s. Později v prosinci roku 2001 je plně privatizována a majetkově i právně oddělena od skupiny ZVU. ZVU POTEZ a.s. v roce 2014 změnila společně s majiteli název a vzniká ZVU STROJÍRNY, a.s.

V současnosti je ZVU STROJÍRNY, a.s. významný český dodavatel zařízení a technologií pro chemický, energetický a potravinářský průmysl s rozsáhlou průmyslovou tradicí. Mezi hlavní výrobní programy společnosti patří speciální aparáty, tlakové nádoby, trubkové výměníky, kolony, reaktory, zařízení pro energetický průmysl, zařízení pro cukrovarnický a pivovarnický průmysl.

Aktuálně zaměstnává společnost se sídlem v Hradci Králové více než 500 zaměstnanců. Od srpna 2014 je tato společnost součástí strojírenské divize přední průmyslové skupiny SAFICHEM GROUP. Strojírenská divize skupiny SAFICHEM GROUP zahrnuje společnosti ZVU STROJÍRNY, PACOVSKÉ STROJÍRNY a DUKLA STROJÍRNY. Aktivity strojírenské divize jsou v oblasti projekce a dodávek pivovarských technologií dále podporovány dceřinou společností DIO Hradec Králové.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

denik.cz . . . Strojírenská firma ZVU POTEZ postaví v Ethiopii pivovar za půl miliardy
mzv.cz . . . ZVU POTEZ a.s. vyrobila pro australského zákazníka rektifikační kolonu
denik.cz . . . Strojírny ZVU POTEZ postavili v Gruzii pivovar za 140 milionů
agris.cz . . . Češi postaví za půl miliardy pivovar v Etiopii
ihned.cz . . . Strojírny ZVU POTEZ postavily v Etiopii pivovar
zedazeni.cz . . . oficiální stránky pivovaru Zedazeni v Gruzii