Zülpich

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zülpich
Zülpich
Kolínská brána
Kolínská brána
Zülpich – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 180 m n. m.
Stát NěmeckoNěmecko Německo
Spolková země Severní Porýní-Vestfálsko
Zülpich
Zülpich
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 101 km²
Počet obyvatel 20 091 (2015)
Hustota zalidnění 198,9 obyv./km²
Správa
Starosta Ulf Hürtgen CDU
Oficiální web www.zuelpich.de
Telefonní předvolba 02252, 02251, 02256, 02425
PSČ 53909
Označení vozidel EU, SLE
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zülpich je německé město v severním Porýní-Vestfálsku, které se nachází mezi Cáchami a Bonnem. Náleží k okresu Euskirchen.

Ve starověku a raném středověku bylo na místě dnešního města sídlo s latinským názvem Tolbiacum, známé bitvou u Tolbiaka, v niž se střetli Sálští Frankové vedení Chlodvíkem I. s Alamany. Tradičně uváděné datum bitvy je rok 496. V moderní době je toto datum zpochybňováno a rok bitvy je posunut do roku 506. Bitva je připomínána názvem pařížské ulice Rue de Tolbiac a stanicí metra Tolbiac, rovněž v Paříži.

Dne 1. ledna 1969 byly k městu Zülpich připojeny bývalé obce Bessenich, Dürscheven, Enzen, Langendorf, Linzenich-Lövenich, Merzenich, Nemmenich, Oberelvenich, Rövenich, Sinzenich, Ülpenich, Weiler in der Ebene a Wichterich.[1] Dne 1. ledna 1972 byly připojený další bývalé obce Bürvenich, Füssenich a Schwerfen.[2]

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Významní osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zülpich na anglické Wikipedii.

  1. BÜNERMANN, Martin. Die Gemeinden des ersten Neugliederungsprogramms in Nordrhein-Westfalen. Kolín nad Rýnem: Deutscher Gemeindeverlag, 1970. S. 88. (německy) 
  2. BÜNERMANN, Martin, Heinz von Köstering. Die Gemeinden und Kreise nach der kommunalen Gebietsreform in Nordrhein-Westfalen : ein Handbuch zur kommunalen Neugliederung mit Verz. d. neuen Gemeinden u. Kreise u. d. aufgelösten Gemeinden sowie e. Kt. mit d. neuen Verwaltungsgrenzen. Köln: Deutscher Gemeindeverlag, 1975. ISBN 3-555-30092-X. S. 88. (německy)