Zítkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zítkov
Chybí zde svobodný obrázek
Základní informace
Výstavbapřed r. 1388
Zánikneznámý
Stavebníkneznámý
Další majiteléLichtenburkové
Poloha
AdresaChoceň, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Zítkov
Zítkov
Zítkov, Česko
Další informace
Rejstříkové číslo památky27264/6-4416 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hrad Zítkov (též Choceňský hrad) stával na skále nad údolím Orlice, západně od Chocně. Patřil do skupiny hradů v okolí Chocně. Sem se řadily také hrady Hlavačov, Darebnice, Koutníkov a Hrádníky.

Problematika choceňských hradů[editovat | editovat zdroj]

V okolí Chocně se nachází pětice hradů – Hlavačov, Darebnice, Zítkov, Vranov a Hrádníky – a orientace v historických pramenech je zde dost složitá. Názvy Hlavačov, Zítkov a Koutníkov jsou totiž novotvary a vznikly ze jmen novověkých majitelů pozemků. Proto je těžké určovat, které prameny se vztahují k určitému hradu. Díky archeologickému výzkumu S. Vencla víme, že Darebnice jsou pravěkého původu a můžeme je z této problematiky vyloučit. Stejně tak můžeme vyloučit i vzdálenější hrad Hrádníky, který pravděpodobně neměl s historií Chocně bližší souvislost.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kdy který hrad v okolí Chocně vznikl, je těžké určit. V roce 1227, kdy je město poprvé zmiňováno, ještě žádný hrad nestál. V roce 1292 je ovšem situace jiná. Tehdy král Václav II. uvažoval o vybudování hradu, ovšem bližší podrobnosti nejsou známy. V okolí Chocně měl své majetky také Zbraslavský klášter. Archeologický průzkum vedený M. Cejpovou vyloučil možnost, že se jednalo o Hlavačov, protože ten vznikl již kolem roku 1250. V první třetině 14. století patřilo choceňské panství Mikuláši z Potštejna. V roce 1338 proti němu zasáhl Karel IV., který ve svém životopise Vita Caroli uvádí „zbořil jsem Choceň a četné hrady pána z Potštejna“. O který hrad se v tomto případě jednalo, není přesně jisté, ale zřejmě šlo o hrad Hlavačov. V roce 1341 bylo panství rozděleno mezi Lichtemburky a pány ze Žampachu. Lichtemburkové si zde vystavěli nové sídlo, zmíněno poprvé k roku 1388 jako Nový hrad. Na základě porovnávání dalších pramenů a reálií se dá říci, že se jednalo o hrad dnes známý jako Zítkov.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]