Záznam obrazovky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příklad záznamu obrazovku (v aplikaci GIMP)

Záznam obrazovky (z angl. Screencast / Screen Recording, doslovně přeloženo z angličtiny jako "screen footage") je záznam toho, co se na obrazovce zrovna odehrává, který se poté uloží do paměti počítače.

Způsoby zaznamenání[editovat | editovat zdroj]

Počítač[editovat | editovat zdroj]

Jsou různé způsoby, jak vytvořit záznam obrazovky. U některých systémů lze zapnout nahrávání obrazovky pomocí několika kláves, ale u jiných systému tato možnost není. Je proto potřeba si stáhnout určitý software, který nahrávání umožňuje (velké množství takových softwarů má verzi zadarmo, která ale na video přidá vodoznak nutící uživatele si zaplatit plnou verzi programu).  

Mobilní zařízení[editovat | editovat zdroj]

Většina mobilních zařízení, která se v této době vyrábí, už možnost nahrávání mají předdefinovanou. Další možnosti nahrávání obrazovky u mobilů jsou stáhnout si nějakou aplikaci, která je na to vytvořena, nebo připojení mobilního zařízení k počítači, kde už je specifický software nainstalován. Záznam se automaticky uloží do galerie, specificky do složky snímky obrazovky (pokud telefon takovou složku má).

Využití[editovat | editovat zdroj]

V novodobém online světě je velmi populární "Letsplay" (lidé živě vysílají obsah jejich obrazovek při hraní různých video her či zpětně záznam nahrají na sociální sítě, tato videa ve většině případů obsahují i “facecam” hráče).  

Další využití může být jako výuková pomůcka při hodinách online. Při praktických částech, které vyžadují práci na počítači, může učitel nahrát svojí obrazovku a poté tento záznam poslat studentům, kteří se na záznam mohou zpětně podívat.  

Problémy[editovat | editovat zdroj]

Některé nahrávání mohou mít časový limit (např. na mobilech může být limit mezi 5 minutami až 2 hodinami).  

Čím delší záznam, tím více místa zabírá a čím je záznam delší, tím déle může trvat, než se správně uloží.

U mobilních zařízení někdy pořídit záznam není možné. Ve většině případů jde o aplikace s osobními údaji nebo aplikace na filmy a seriály (např. aplikace různých bank s internetovým bankovnictvím, Netflix, HBO GO, atd.).

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]