Závody na horských kolech

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sjezd na kole.

Závody na horských kolech se z cyklistických disciplín objevily jako poslední. Vznikly v 70. letech 20. století a vyvíjely se celá 80. léta. V roce 1990 se konalo první mistrovství světa. Popularita tohoto sportu rychle rostla a v roce 1996 byl zařazen do programu olympijských her. Ačkoliv má několik disciplín, v každé jde hlavně o skloubení techniky a fyzické síly jezdce.

Historie[editovat | editovat zdroj]

O vznik horského kola (MTB) se vedou spory a zásluhy si přivlastňují cyklisté z několika zemí. Většina ovšem uznává, že impulsem ke zrodu byly bicykly jezdců z Kalifornie, sestrojené na konci 70. let 20. století.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

postavit lehké a rychlé kolo, vývoj se tedy zaměřoval zejména na rám z karbonového vlákna a titanu, hydraulické diskové brzdy či systém řazení. Nic však nepomohlo víc než odpružení - žádné kolo se už bez něj neobejde, byť bylo dřív odmítáno jako těžké a nepotřebné.

Doplňky[editovat | editovat zdroj]

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Závody na horských kolech se dělí na čtyři disciplíny: cross country (XC), sjezd (DH), fourcross (4X) a trial. Stále populárnějšími jsou i maratony v cross country.

Jezdec cross country stoupající po nezpevněné trati.
Typické robustnější horské kolo na nerovném terénu.

Soutěže[editovat | editovat zdroj]

Závody na horských kolech jsou organizovány Mezinárodní cyklistickou unií (UCI), která sídlí ve Švýcarsku. V každé disciplíně se každoročně pořádá Světový pohár - série závodů po celém světě - a mistrovství světa. Obojí se řídí pravidly Mezinárodní cyklistické unie. Mezi olympijské disciplíny patří pouze závody cross country, a to od roku 1996. Národní seriály jsou organizovány příslušnými národními svazy, které jsou součástí Mezinárodní cyklistické unie.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]