Závodie (Žilina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Štěpána krále

Závodie je městská část Žiliny. Leží na levé straně řeky Rajčanky, která ho odděluje od Žiliny. Na severu sousedí s městskou částí Strážov a na jihu s městskou částí Bánová.

V oblasti Zátepličie se našlo sídliště ze starší doby kamenné (20 000 let př. Kr.) A na vrchu Hradisko útočiště opevnění vybudované pravděpodobně v starší době železné (7. století př. Kr .). Závodie se písemně vzpomíná v letech 1351 jako Zavoda, 1509 jako Zawdie a roku 1598 jako Zawodia. Bylo poddanskou vesnicí Žiliny a součást jejího katastru. Část Malá Zavoda patřila roce 1393 Lietavskému panství. Zemanské majetky v obci patřily rodině Závodských. Samostatnou obcí se stalo až v roce 1848. Z původní zástavby se vytvořilo uprostřed obce malé náměstí, do kterého se sbíhá 8 ulic. Na náměstí stojí na podstavci kamenný kříž z roku 1906, který dali postavit Závodský občané v Americe. Jižně od náměstí přirozeně navazuje asi 400 metrů dlouhý prodloužený park obestavěný domy. Východním okrajem parku prochází hlavní komunikace do Bánov, na sídliště Hájik a do obcí jižně od závodů. V roce 1927 postavili na okraji parku Kapli sv. Cyrila a Metoděje. Jednolodní stavba má představenou hranolovou věž se zvonem, který odlili ještě v roce 1875. Oltářní obraz namaloval žilinský rodák akademický malíř Viktor Krupec. Na jižní straně parku ve stínu stromů je ještě malá přícestná kaple. V parku je postaven i památník obětem války. Ojedinělou památkou je rozlehlý dřevěný hostinec z konce 19. století nazýván Dřevěnice, který byl postaven podle projektů z Kanady. V Závodí je základní a mateřská škola, pošta a jako bývalá obec má vlastní hřbitov.

ZŠ Závodie

Závodie se v roce 1949 připojilo opět k Žilině. Pro blízkost k centru se stala vyhledávanou lokalitou převážně pro individuální bytovou výstavbu. V severní části přibylo několik průmyslových podniků a společností. Nejvýznamnější je DPMŽ s.r.o. s trolejbusovým depem. Celkem na severním okraji závodu prochází silnice I/18 z Prahy do Žiliny, která se přestavuje na dálniční přivaděč. U silnice je postavena čerpací stanice pohonných hmot a Autocentrum. Pod Hradiskem je vybudován centrální městský Nový hřbitov a krematorium. Na terase nad závodu se v roce 1987 začalo stavět čtvrté žilinské sídliště Hájik, které po dokončení v roce 2007 má asi 7300 obyvatel. Pod terasou sídliště hájek u potoka Bradová je postaven obytný soubor Kvačalova. Po vybudování DPMŽ a trolejbusového depa na okraji závodu přibyla v roce 1994 i trolejbusová doprava. Její význam nastal až v roce 2002, kdy se vybudovala přes intravilán závodu trolejbusová trať na sídliště hájek, čímž se dotvořil městský charakter.

Bývalá poddanská obec Žiliny, která měla v roce 1784 jen 405 obyvatel, se rozrostla do nebývalých rozměrů. V roce 2008 zde žilo 2 758 obyvatel, v roce 2009 Závodie mělo 2 963 obyvatel, čímž se stalo největší městskou čtvrtí v Žilině. [1]

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Závodie (Žilina) na slovenské Wikipedii.

  1. http://zilina.sk/index.php?page=ukazoznam&id=372
  2. Sedem divov Žiliny

Literatura[editovat | editovat zdroj]