Zával

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o regeneraci rostlin. O události, nebo technologii v hornictví pojednává článek Zával (hornictví).
tvorba kalusu kolem poškození

Zával u rostlin, někdy nazývaný kalus, nebo vzácně také svalek, je vrstva ochranného pletiva chránící ránu vzniklou poškozením například při řezu dřevin.[1] Někdy je v zahradnictví toto pletivo nazýváno v souvislosti s ránou termínem hojivé pletivo.[2] Závaly se vytvářejí například na koncích řízků a jsou zde viditelné jako zduřeniny.

Vytváření závalu je obvykle součást regenerace rostlin, kdy se již, například při průklestu, nevytvoří odejmutá část rostliny (patologická regenerace).[3]

Uzavírající se zával na řezu

Choroby rostlin[editovat | editovat zdroj]

Při velmi rozšířené chorobě, nektriové rakovině způsobené hlívenkou bukovou (Nectria galligena), se vytváří na kmeni a větvích, mimo jiné projevy, kalusy různých tvarů a někdy enormních velikostí, jako reakce na podráždění bakteriemi a houbami. Závaly jako reakce na poškození houbou vznikají u mnoha druhů dřevin.[4]

Poškození způsobené houbou Nectria galligena

Kalusové kultury[editovat | editovat zdroj]

Kalus vzniklý působením mšice vlnatka krvavá na jabloni

Rostlinné buňky se laboratorně často pěstují v roztoku jako nediferenciované pletivo, tzv. jako kalus, rostlinné hojivé pletivo. Kalusové kultury se často využívají k získávání rostlinných látek, protože se s nimi snadno pracuje, a snadno se z nich získává cílená látka. Při genových manipulacích s rostlinami se obvykle pracuje právě na tomto druhu pletiva. Tyto buňky jsou totipotentní, lze z nich při použití vhodných fytohormonů vypěstovat celá rostlina.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. slovníček garten.cz
  2. biologie-otazky. biologie-otazky.studentske.cz [online]. [cit. 2011-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-12. 
  3. biomach.cz. www.biomach.cz [online]. [cit. 2011-12-17]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-03. 
  4. rakovina

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]