Závěs

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o textilním doplňku okna. Další významy jsou uvedeny na stránce Závěs (rozcestník).
Okno se záclonou

Závěs je speciální druh textilie, který se používá jako módní doplněk v interiéru a jako pomůcka pro zamezení pronikání světla z/do budovy. Je vyráběna z nejrůznějších tkaných materiálů a má různé barevné odstíny v závislosti na vkusu pořizovatele. Mohou být jednoduché nebo podšívkované. Šijí se z pruhů látky na výšku.

Závěs je uchycen na nosnou konstrukci zvanou garnýž, jež se nachází nad oknem, pomocí žabek, či kroužků a která umožňuje snadné roztahování a zatahování. V některých případech je vedle okna uchycen proužek látky, úchytka nebo úvaz se střapcem. Závěs se s jejich pomocí svazuje.

Závěsy jsou častým doplňkem záclon, které jsou vyráběny z průhledné látky a které mají primárně funkci dekorační. V některých zemích ustupují tradiční závěsy modernější formě zatemnění, žaluziím.

V minulosti se místo závěsu často požívala takzvaná fíroňka (firhaněk, firhaňka), což byl v podstatě pruh plátna který se zavěšoval před okno. Na rozdíl od závěsu se však fíroňka nezavěšovala do garnyže, ale přímo na hřebíčky zatlučené do okenních rámů pomocí poutek v rozích. Nad fíroňkou se často nechávala mezera cca 20 cm. Ještě dnes se lze na některých vesnicích, hlavně na Chodsku a Slovácku setkat s tímto způsobem zatemnění.[zdroj?]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]