Zátor (Polsko)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zátor
Zator
Hlavní náměstí
Hlavní náměstí
Zátor – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška239 m n. m.
StátPolskoPolsko Polsko
VojvodstvíMalopolské
OkresOsvětim
GminaZátor
Zátor
Zátor
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha11,52 km²
Počet obyvatel3 702 (2016)
Hustota zalidnění321,4 obyv./km²
Správa
Vznik12. století
Oficiální webwww.zator.pl
Telefonní předvolba(+48) 33
PSČ32-640
Označení vozidelKOS
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zátor[1] (polsky Zator, německy Sator, Neu(en)stadt) je polské téměř čtyřicetitisícové město v Malopolském vojvodství ležící při ústí řeky Skawy do Visly. Z hlediska kulturně-geografického se řadí k Malopolsku, resp. Západní Haliči.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kostel svatého Vojtěcha i svatého Jiří

První písemné zmínky o Zátori (Zator) pocházejí z roku 1240. V té době byl Zátor hradištěm. V době vzniku osady probíhal v Polsku proces feudálního rozdrobení. Pravděpodobně už vrchní polský kníže Kazimír II. Spravedlivý (seniorátní kníže) daroval tuto území svému bratranci a vazalovi Měškovi, knížeti ratibořskému. Feudální rozdrobení Polska nabíralo tempo, takže v roce 1280/1282 došlo k rozpadu opolského knížectví a město Zátor se stalo roku 1290 součástí nově vzniklého Těšínského knížectví. V roce 1292 Těšínský kníže Měšek I. Těšínský nadal Zátor městskými právy.

V roce 1315 došlo k dalšímu dělení a vzniklo Osvětimské knížectví. V roce 1327 se kníže Jan I. stal vazalem českého krále Jana Lucemburského a Osvětimsko ze Zátorem lénem Českého království. Z roku 1400 pocházejí zmínky o Newenstat.

Zátorské knížectví vzniklo roku 1445 při dělení Osvětimského knížectví. Nicméně, již roku 1456 piastovský kníže Václav I. Zátorský složil lenní slib polskému králi Kazimírovi IV. a roku 1495 bezdětný kníže Jan V. prodal celé knížectví Polsku, s tím, že doživotně zůstane knížetem. Po jeho smrti roku 1513 se knížectví stalo autonomní součástí Polska a roku 1564 byla autonomie zrušena.

V roce 1772, během 1. dělení Polska, Zátor zabrala Habsburská říše. Po první sv. válce se Zátor stal opět součástí obnoveného Polska. Po německé invazi do Polska v 1939 roce bylo město okupanty připojeno bezprostředně k Říši. Po porážce Německa (Zátor byla osvobozena sovětskými vojsky) se tu obnovila polská správa.

Významní rodáci[editovat | editovat zdroj]

Turistické atrakce[editovat | editovat zdroj]

K turistickým atrakcím města patří zábavní park Energylandia, lunapark Zatorland, zámek Potockých (původně knížecí hrad) a gotický kostel sv. Vojtěcha a sv. Jiří.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]