Základní škola Smečno

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Základní škola Smečno
Krátký název ZŠ Smečno
Ředitel Ing. Lenka Bechyňská
Ulice Školská 284, Kačická
Město Smečno
Zeměpisné souřadnice
E-mail reditelka@zs-smecno.cz, zastupce@zs-smecno.cz
Právní forma příspěvková organizace
Zřizovatel Město Smečno, nám. T.G.Masaryka 12, 273 05 Smečno, okr. Kladno
Zaměstnanci 25[1] (v roce 2012)
Počet ročníků 10 (v roce 2012)
Počet žáků 400 (v roce 2012)
Další informace a poznámky
Školní web
Zdroj informací

Základní škola Smečno je školní zařízení na Smečně. Ve městě byly během let postaveny tři základní školy. V dnešní době zde funguje jedna základní škola, která je rozdělená do dvou částí. První je v ulici Kačická a druhá sídlí v ulici Školské.

Fara[editovat | editovat zdroj]

Pohled na horní část Smečna. Na pohlednici je k vidění škola v Kačické ulici, vedle které je fara. Vzadu pak je k vidění škola Na boku.

První Smečenskou školou byla Smečenská fara, která leží naproti kostelu Nejsvětější Trojice. Vybudovat jí nechal Bořita z Martinic. Tamější výuka podle dochovaných údajů probíhala od roku 1602. Od konce 18. století probíhala výuka v malé jednotřídce. Začátkem roku 1821 se budova školy rozšířila a to na dvojtřídku. V roce 1861 byla dále rozšiřovaná, tentokráte na trojtřídku. Další rozšiřování probíhalo již mimo budovu a to ve vedlejším stavení.

Stará škola[editovat | editovat zdroj]

Dívčí škola
Stará škola

S postupem doby a rozvojem průmyslu se začal zvyšovat počet obyvatel a to mělo za důsledek, že stará budova školy přestala vyhovovat. Zastupitelstvo města Smečna se tak rozhodlo postavit samostatnou školní budovu a tak roku 1882 byla postavena škola v Kačické ulici, tak jak jí dnes známe. Vyučovalo se v pěti třídách. Tyto prostory však po určité době opět přestaly vyhovovat a to zejména ohledně prostoru. Třídy byly dětmi přeplněné, že roku 1907 škola obsahovala 425 chlapců a 414 dívek.

Škola na Boku[editovat | editovat zdroj]

Škola na Boku

Začátkem roku 1909 se začala na Smečně ve Školské ulici stavět další škola, která měla pojmout větší počet dětí. Stavba byla zadána staviteli Václavu Müllerovi. Příští rok 1910 byla stavba budovy spolu s tělocvičnou dokončena. 18. září 1910 byla budova školy vysvěcena.

Ředitel obou škol (v ul. Kačická a Školská) Josef Roubíček. Podle dřívějších zákonů se však neměli chlapci učit spolu s děvčaty a tak škola na Boku sloužila pro výuku chlapců a škola v Kačické ulici připadla děvčatům.

Historie školy na Boku[editovat | editovat zdroj]

Válečná léta[editovat | editovat zdroj]

Počátkem rok 1920 se rozhodlo o zřízení měšťanské školy. Léta první světové i druhé světové války byly pro školu katastrofou. Výuka se často přerušovala pro nedostatek paliva. Budova školy také částečně sloužila jako nemocnice či azyl pro uprchlíky. V místnosti dnešní učebny dějepisu se nacházela lehátka s raněnými. V době komunismu (ve třídě dějepisu[2]) byly ze stěn strženy nápisy, které "nevyhovovaly". V dnešní době po dřívějších nápisech zbyla jen nepatrné reliéfy ve zdech.

Poválečná léta[editovat | editovat zdroj]

Po druhé světové válce roku 1948 vyšel zákon o jednotné škole. V roce 1953 byl vydán zákon Národním shromážděním o povinné osmileté docházce. Z obecné a měšťanské školy se tak stala osmiletá. Obě budovy tak byly opět sloučeny pod jednoho ředitele. Tak tomu je až do dob nynějších. Roku 1985 byla ke škole na Boku přistavěna další budova, která umožňovala výuku více dětem.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

Budova v Kačické ulici[editovat | editovat zdroj]

Roku 1993 zde byla ukončena rekonstrukce a probíhá tu výuka prvního až čtvrtého ročníku spolu se školní družinou. Do školy se postupně dokupují interaktivní tabule pro lepší názornost a výuku.

Školní družina[editovat | editovat zdroj]

V současnosti[kdy?] školní družinu navštěvuje 71[3], které jsou rozděleny do tří skupin. Fungují zde i zájmové kroužky jako je např.: dramatický, přírodovědný, zpěvu či výtvarné výchova a dalších[4].

Budova ve Školské ulici[editovat | editovat zdroj]

Roku 2010 proběhly i zde rozsáhlé opravy budovy. Byla vyměněna okna a provedena montáž zateplení. V této budově probíhá výuka pátých až devátých tříd.

Školní zoo[editovat | editovat zdroj]

Školní MiniZoo[5] jak škola nazvala své zpestření pro hodiny přírodopisu[6]. MiniZoo je umístěna ve sklepení, kde se dříve nalézala smečenská knihovna. Žáci si zde mohou prohlížet exotická zvířata, která se běžně nevyskytují v Česku.

Školní jídelna[editovat | editovat zdroj]

Do školní budovy děti musí docházet jelikož se nevyskytuje v objektu školy ale na náměstí T.G. Masaryka ve spodní části u autobusové zastávky.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.zs-smecno.cz/index.php/pedagogicky-sbor
  2. http://www.zs-smecno.cz/index.php/uceby/18-ucebny/detail/97-d#
  3. http://www.sd-smecno.wbs.cz/Uvod.html
  4. http://www.sd-smecno.wbs.cz/Zajmove-krouzky.html
  5. http://www.zs-smecno.cz/index.php/zoo
  6. http://www.zs-smecno.cz/index.php/pt

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]