Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek pojednává o záchranné službě v České republice. Možná hledáte: Samaritáni.
Logo Záchranné služby ASČR

Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky (zkracováno ZS ASČR, anglicky Emergency Service - Association of the Samaritans of the Czech Republic) je provozovatel zdravotnické záchranné služby (ZZS) v části Středočeského kraje a hlavního města Prahy.[1] Organizace má charakter nestátní neziskové organizace. Záchranná služba je hrazena z rozpočtů zdravotních pojišťoven a Středočeského kraje. Spolupráce s Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje je zajištěna uzavřenou smlouvou o provozu výjezdových skupin.[1]

České republice představuje ZS ASČR jednu z mála výjimek. Záchranné služby jsou celoplošně zřizovány kraji, proto jsou soukromé záchranné služby jen ojedinělé. I přesto je ZS ASČR největší nestátní záchrannou službou, která provozuje výjezdová stanoviště a doplňuje tak jejich síť.

Náplň činnosti[editovat | editovat zdroj]

Vozidlo určeno pro službu DRNR

Hlavní náplní ZS ASČR je zajišťovat přednemocniční neodkladnou péči (PNP) podle zákona č. 374/2011 Sb. o zdravotnické záchranné službě. Působnost záchranné služby se vztahuje na sedm stálých a jedno sezónní výjezdové stanoviště, která jsou rozmístěna v oblasti okresu Praha-západ a na území hlavního města Prahy. Jedno ze stanovišť je umístěno v městské části Praha 5 - Zbraslav. Zde má sídlo také ředitelství organizace. Dalším výjezdovým stanovištěm je od prosince 2011 Praha-Ruzyně. ZS ASČR dále zajišťuje dopravu raněných, nemocných a rodiček (DRNR), repatriace z a do zahraničí, kurzy pro řidiče ZZS a sociální služby, mezi něž patří rozvoz obědů pro seniory, převoz invalidních občanů a službu domácího nouzového volání. Tato služba zahrnuje především pečovatelskou službu pro seniory a tělesně postižené pacienty.[1]

Výjezdová stanoviště[editovat | editovat zdroj]

Výjezdové stanoviště v Praze na Zbraslavi

Výjezdová stanoviště jsou rozmístěna v obcích Slaný, Davle, Kralupy nad Vltavou, Mníšek pod Brdy, Praha - Ruzyně a v městské části Praha 5 - Zbraslav. Stanoviště ve Slaném provozuje ZS ASČR od března 2011, která se přihlásila do výběrového řízení jako jediná záchranná služba.[2][3] Do června provozovala ZS ASČR na tomto stanovišti jednu standardní výjezdovou skupinu rychlé lékařské pomoci (RLP) doplněnou o výjezdovou skupinu RZP. Od července byl i na tomto stanovišti spuštěn systém Rendez-Vous. Na stanovišti tak dnes slouží dvě skupiny RZP a jedna skupina RV.[3] Zajímavostí jsou dvě výjezdová stanoviště v Mníšku pod Brdy - výjezdové skupiny RV a RZP vyjíždějí z jedné obce, ale z různých míst.[1] Na stanovištích je připraveno k okamžitému zásahu celkem jedenáct výjezdových skupin, z nichž čtyři mají charakter skupiny v systému RV (rendez-vous) s lékařem v osobním automobilu a sedm představují standardní dvoučlenné skupiny rychlé zdravotnické pomoci (RZP). V nočních hodinách je počet posádek snížen na deset, jedna výjezdová skupina RZP na stanovišti v Kralupech nad Vltavou funguje pouze v denním režimu (v pracovní době). Stanoviště jsou rozmístěna tak, aby byl dojezd k pacientovi uskutečněn do 20 minut od přijetí tísňové výzvy. Skupiny ZS ASČR v případě potřeby spolupracují s výjezdovými skupinami ZDravotnické záchranné služby Středočeského kraje a Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy z okolních výjezdových stanovišť.

Od 1. prosince 2011 ZS ASČR zajišťuje na základě úspěšně absolvovaného výběrového řízení na poskytování zdravotnické záchranné služby a lékařské služby první pomoci pro Letiště Praha-Ruzyně pohotovost pro poskytování zdravotnické záchranné služby a lékařské služby první pomoci pro zaměstnance, cestující veřejnost, návštěvníky a zaměstnance subjektů působících na Letišti Praha-Ruzyně.[4]

Vodní záchranná služba[editovat | editovat zdroj]

Volkswagen Crafter, sanitní vozidlo pro výjezdové skupiny v režimu RZP
Volkswagen Touran jako RLP pro výjezdy v režimu RV

Od roku 2011 provozuje ZS ASČR ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje vodní záchrannou službu na vodní nádrži Orlík.[5] Ta je v provozu v letní sezóně od počátku července do konce srpna. Během letních prázdnin je tak v provozu sezónní stanoviště, jehož součástí je provoz jedné skupiny RZP, která má k dispozici člun i sanitní vozidlo.[5] Pravidelně dvakrát denně objíždí dvoučlenná zdravotnická posádka vodní nádrž a kontroluje okolí. Skupina zdravotníků je připravena zajišťovat PNP jak na samotné vodní nádrži, tak také v okolí prostřednictvím vozidla.

Přehled výjezdových stanovišť[editovat | editovat zdroj]

Výjezdová stanoviště Výjezdové skupiny
RZP RV
Praha 5-Zbraslav[6] 1 1
Letiště Praha-Ruzyně[7] 1 1
Kralupy nad Vltavou[8] 2/1 1
Mníšek pod Brdy[9][10] 1 1
Davle[11] 1
Slaný[12] 2 1

Vozový park[editovat | editovat zdroj]

Pro výjezdové skupiny RV jsou použita vozidla Volkswagen Touran a pro výjezdové skupiny RZP vozidla Mercedes-Benz Sprinter 316 4x4 a Volkswagen Crafter. Pro DRNR jsou užívány vany Volkswagen Transporter T5 a Ford Transit.[1] Některá sanitní vozidla jsou opatřena battenburskou šachovnicí. Vozový park ZS ASČR disponuje celou škálou moderně vybavených vozidel pro mnoho různých účelů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e O nás [online]. Asociace samaritánů České republiky (dále jen ASČR) [cit. 2010-09-18]. Dostupné online. 
 2. HUSÁROVÁ, Kareřina. Sídlo slánské záchranky bude na náměstí [online]. Kladenský deník [cit. 2011-04-30]. Dostupné online. 
 3. a b BUCHTELA, Tomáš. Záchranná služba ASČR – Slaný [online]. 155ka.cz, 2011-03-12 [cit. 2011-04-30]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-05-18. 
 4. Letiště Praha-Ruzyně [online]. Asociace samaritánů České republiky (dále jen ZS ASČR) [cit. 2012-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-08. 
 5. a b Vodní záchranná služba Orlík [online]. ZS ASČR [cit. 2011-09-02]. Dostupné online. 
 6. RLP & RZP Zbraslav [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 
 7. Letiště Praha-Ruzyně [online]. ZS ASČR [cit. 2012-05-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-01-08. 
 8. RLP & RZP Kralupy nad Vltavou [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 
 9. RLP Mníšek pod Brdy [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 
 10. RZP Mníšek pod Brdy [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 
 11. RZP Davle [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 
 12. RLP & RZP Slaný [online]. ZS ASČR [cit. 2010-04-30]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • BUCHTELA, Tomáš. Zdravotnické záchranné služby a jejich technika 3; Záchranná služba Asociace samaritánů České republiky. Fotografie Tomáš Buchtela, Ivana Růžičková. Rescue Report. Červen 2011, roč. 14, čís. 3, s. 52-53. Web vydavatele. ISSN 1212-0456. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]