Záběhlice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O královské tvrzi v Záběhlicích pojednává článek Tvrz Václava IV. v Záběhlicích.
Zámek Záběhlice
Záběhlický zámek z ulice Za potokem, hlavní vjezd do areálu
Záběhlický zámek z ulice Za potokem, hlavní vjezd do areálu
Poloha
Adresa Záběhlice, ČeskoČesko Česko
Ulice Za potokem
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40753/1-1664 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Záběhlický zámek se nachází u Botiče poblíž křižovatky zvané U lípy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Jeho adresa je U záběhlického zámku 46/4, Praha 10 – Záběhlice. Zámek i přilehlá zahrada jsou v současnosti veřejnosti nepřístupné.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Nádvoří Záběhlického zámku

Na místě dnešního zámku stávala nejméně od konce 14. století druhá záběhlická tvrz, která v předhusitské době patřila litomyšlskému biskupovi. V 17. století byla přestavěna na zámek, v době, kdy ji vlastnil saský-lauenburský vévoda Julius Jindřich (od roku 1663) nebo některý z následujících majitelů. Roku 1885 zámek vyhořel, ale majitelem Záběhlic Ludvíkem Korbem z Weidenheimu byl obnoven. Obnovu realizovali podle projektu Ferdinanda Hauptmanna architekti Cornelius Hauschka a Eduard Rechziegel, kteří tak zámku dali nynější novobarokní podobu.

Na počátku 20. století byl zámek znovu zpustlý. V roce 1907 jej velkostatkář Václav Černý zakoupil a opravil. Za dob socialismu byla zeď zámecké zahrady pobořená a zahrada volně přístupná. Restituovaný objekt byl navrácen rodině původních majitelů a slouží dnes jako administrativní objekt.

Pověsti[editovat | editovat zdroj]

Podle pověsti se na záběhlickém zámku často zjevovala bílá paní. Vyhnaly ji odtud teprve velké zvony, pořízené do kostela Narození Panny Marie, jejichž zvuk bílá paní nedokázala snést a navždy zmizela.[2]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2012-03-23]. Identifikátor záznamu 152834 : Zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. * STEJSKAL, Martin; MARENČIN, Albert. Labyrintem tajemna. Praha: Paseka, 1991.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • HOLEC, František aj. Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Sv. 7, Praha a okolí. 1. vyd. Praha: Svoboda, 1988. 221 s. S. 108.
  • SEDLÁČEK, August. Hrady, zámky a tvrze království Českého. Díl patnáctý, [Kouřimsko, Vltavsko, J.-z. Boleslavsko]. 2., nezm. vyd. V Praze: Šolc a Šimáček, 1927, [i.e. 1938]. 340 s. Digitalizovaný titul. S. 303-304. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]