Yuja Wang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Yuja Wang
Yuja Wang, 19th March 2012, Stadtcasino Basel, Switzerland.jpg
Základní informace
Narození 10. února 1987 (31 let)
Peking
Povolání klavíristka a hudebnice
Nástroje klavír
Web www.yujawang.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yuja Wang (přechýleně Yuja Wangová, původním jménem Wang Jü-ťia, čínsky: 王羽佳, pchin-jin: Wáng Yǔjiā, * 10. února 1987, Peking) je čínská klavírní virtuózka.

Život[editovat | editovat zdroj]

Wang pochází z hudební rodiny, její matka Čaj Ťie-ming se věnuje tanci a její otec Wang Ťien-kuo hře na bicí nástroje.[1] Studovala na hudební konzervatoři v rodném Pekingu a poté v zahraničí, v pouhých 11 letech jako nejmladší v historii na letním hudebním kurzu Morningside Music Bridge International Music Festival při univerzitě Mount Royal v Calgary[2] a později u Garyho Graffmana ve Philadelphii.[1]

Začala se účastnit mezinárodních soutěží a dosáhla několika úspěchů, např. se stala laureátkou zvláštní ceny na mezinárodní soutěži v japonském Sendai (2001)[3] a vítězkou soutěže v Aspenu v Coloradu (2003). V roce 2003 debutovala jako sólistka na koncertu orchestru curyšské Tonhalle a v roce 2006 poprvé hrála s Newyorskou filharmonií, v následujícím roce už byla sólistkou na jejich turné po Japonsku a Koreji za řízení Lorina Maazela.[4]

V březnu 2007 zaznamenala klíčový průlom, když s velkým úspěchem zaskočila za Marthu Argerichovou na čtyřech abonentních koncertech Bostonského symfonického orchestru.[5] Za řízení Charlese Dutoita hrála Čajkovského klavírní koncert b moll.

Od té doby se stala jednou z nejvyhledávanějších virtuózek své generace. Spolupracovala s předními dirigenty, jako byli a jsou Neville Mariner, Claudio Abbado, Michael Tilson Thomas, Kurt Masur, Zubin Mehta, Gustavo Dudamel a další. Hrála s významnými orchestry, např. s Akademií svatého Martina v polích, britský Královský filharmonický orchestr, San Francisco Symphony, Symfonickým orchestrem Simona Bolívara, Londýnským symfonickým orchestrem, berlínskou Staatskapelle, Pařížským orchestrem, nizozemským Orchestrem Concertgebouw a dalšími. Stejně tak vystoupila na mnoha prestižních scénách prakticky po celém světě. V dubnu 2009 poprvé vystoupila v Praze na koncertu v rámci cyklu Pražské komorní filharmonie.[6]

První nahrávku měla vydat již v roce 1995, ale není o ní mnoho známo.[7] V roce 2009 nicméně podepsala kontrakt na vydávání nahrávek se společností Deutsche Grammophon.

Její nahraný repertoár zahrnuje zejména díla skladatelů romantismu (Brahms, Chopin, Liszt[8]), moderny (Ravel, Skrjabin), ale také 20. století (Prokofjev a dalších).[9] Velmi často interpretuje a nahrává koncerty i sólové skladby Sergeje Rachmaninova.

Ohlas[editovat | editovat zdroj]

Recenze jejích vystoupení a nahrávek jsou velmi pozitivní. Kritik San Francisco Chronicle Joshua Kosman např. napsal v roce 2012, že Wang je „jednoduše nejoslnivěji, nejzáhadněji nadaná klavíristka dnešního koncertního světa a nezbývá než zůstat sedět, poslouchat a žasnout nad jejím uměním“.[10]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Yuja Wang na anglické Wikipedii.

  1. a b SCHWEITZER, Vivien. Talented, Eye-Catching, Unapologetic. The New York Times [online]. 2012-04-08. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Videoreportáž s rozhovorem s Yujou Wang o jejím studiu v Kanadě, YouTube, 2010.
  3. 1st SIMC Piano Section May 26 - June 9, 2001 [online]. Sendai International Music Competition, [2000]. Dostupné online. 
  4. Yuja Wang : About [online]. Yuja Wang, [2014]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. WESTPHAL, Matthew. Martha Argerich Cancels This Week's Appearances with Boston Symphony. PlaybillArts [online]. 2007-03-05. Dostupné online. 
  6. Výroční zpráva 2009 [PDF]. Pražská komorní filharmonie, [2010]. Dostupné online. 
  7. China Philharmonic with Yuja Wang [online]. Strathmore, [březen 2005]. Dostupné online. 
  8. Yuja Wang : Chopin Ligeti Scriabin Liszt [online]. Deutsche Grammophon, [2009]. Dostupné online. 
  9. Yuja Wang : Recordings [online]. Yuja Wang, [2014]. Dostupné online. 
  10. KOSMAN, Joshua. S.F. Symphony review: Wang's awesome Rachmaninoff. San Francisco Chronicle [online]. 2012-06-19. Dostupné online.