Jóšinkan aikidó

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Yoshinkan)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ukázka kaligrafického písma Tento článek obsahuje japonský text.
Bez správné podpory asijských znaků se Vám mohou namísto kandži nebo kany zobrazovat otazníky, obdélníčky nebo jiné zástupné symboly.
Soubor:Yoshinkan hayabusa.jpg
Znak Yoshinkanu, Sokol, Falco Peregrinus

Jóšinkan aikidó (合気道 養神館 Aikidō Yōshinkan)[1] je styl bojového umění Aikida, který vznikl po druhé světové válce. Založen byl japonským mistrem Gózo Šiodou (1915–1994). Jošinkan Aikido vychází z předválečného aikida které bylo tvrdší a blíže k Daito ryu Aiki-Jujutsu. Jošinkan Aikido není sport,a nemá soutěžní formu. V současnosti představuje druhou největší Aikidó organizaci na světě. Jméno Jošinkan volně přeloženo znamená "Místo kde se kultivuje duch" a Aikidó znamená "cesta rovnováhy, harmonie, jednoty nebo míru".

Historie[editovat | editovat zdroj]

Gózo Shioda byl malé postavy, vážil kolem 55 kg a od mládí byl slabé tělesné konstituce. Pro upevnění zdraví ho otec vedl ke studiu bojových umění již v mladém věku.

Studoval Kendó a Judó (3.dan). V roce 1932 se potkal s mistrem Daitó ryů Aikijutsu, Móriheiem Ueshibou, od kterého nakonec po válce obdržel 9.dan

Gózo Shioda začal učit Aikidó v roce 1950 a o pět let později založil vlastní školu Aikida, kterou pojmenoval Jošinkan.

První studenti nově vzniklé školy byli policisté z .japonské metropolitní policie, pro jejich veliký počet bylo nutné vyvinout "kata" styl výuky který je pro Jošinkan typický.

V 50. až 60. letech Jošiinkan spíše kladl důraz na cvičení policejních jednotek než na cvičení pro všechny lidi, ale nebylo zapovězeno jít cvičit do Jošinkanu pro civilní osoby.

V roce 1957 vznikl Senšusei kurz, který funguje dodnes. Jde o velice intenzivní 11.měsíční výcvik několik hodin denně, 6 dnů v týdnu. Na jeho závěru se skládají zkoušky na 1.dan. O tvrdém průběhu kurzu byla napsaná kniha Angry white pyjamas (Rozzlobená bílá pižama) od Roberta Twiggera.

Technika[editovat | editovat zdroj]

Základním stylem tréninku Jošinkan Aikido je "cvičení předem připravené formy pohybu (Kata). Dva partneři cvičí formu techniky, rozdělují se na Štej (Shite, - osoba používající tuto techniku) a Uke (ten,na kterém je technika prováděna). Tímto způsobem se opakovaně trénuje a školení je bezpečné a pro studenty snadno pochopitelné, nejde o to vyhrát nebo prohrát, ale učit se.

Základem je naučit se používat své tělo tak, aby se používala celá jeho síla, k tomu slouží šest základních pohybů

Hiriki no yosei 1,2

Tai no henko ni 1,2

Shumatsu dosa 1,2

Tyto základní pohyby jsou v každé technice.

Provedení je kruhové, techniky jsou pákové a hodové.

Údery se většinou zvlášť necvičí.

Sebeobrana[editovat | editovat zdroj]

Jošinkan Aikido může sloužit jako styl sebeobrany.

Yoshinkan Aikido v České republice[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. What is Aikido? | Aikido Yoshinkan Head Quarters Dojo. www.yoshinkan.net [online]. [cit. 2017-07-29]. Dostupné online. (japonsky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SHIODA Gozo. Dynamic Aikido. Kodansha america, 2013. 159 s. ISBN10: 1568365306
  • SHIODA Gozo, Total Aikido : The master course. Kodansha america, 2013. 208 s. ISBN10: 1568364717

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]