Yi (dinosaurus)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxYi
Stratigrafický výskyt: Střední nebo svrchní jura, asi před 160 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce vzhledu rodu Yi
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Podřád Theropoda (Theropoda)
Čeleď Scansoriopterygidae
Rod Yi
Binomické jméno
Yi qi
Xu et al., 2015
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yi (Yi qi = "zvláštní křídlo") byl malým maniraptorním dinosaurem, který žil v období před zhruba 160 miliony let (na přelomu střední a svrchní jury) na území dnešní Číny. Šlo pravděpodobně o malého dravce, žijícího převážně na stromech. Podobně jako ostatní skanzoriopterygidi disponoval značně prodlouženým třetím prstem, který sloužil pro upnutí kožnaté křídelní membrány.

Yi qi - skeletární diagram.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tento podivný teropodní dinosaurus se tedy vzdáleně podobal netopýrovi. Známe zatím jediného zástupce (holotyp STM 31-2) o hmotnosti kolem 380 gramů. Tento malý dinosaurus měl zkrácenou lebku, opeření na většině těla a podle rozboru melanozomů v původním opeření mohl být převážně černý se žluto-hnědou hlavou. Mezi jeho blízké příbuzné patří zřejmě další čínské rody Epidexipteryx nebo Epidendrosaurus.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

Zajímavé je, že Yi je v současnosti nejkratším rodovým jménem neptačího dinosaura, které s pouhými dvěma písmeny překonalo předchozí "rekordmany" rodu Kol, Mei a Zby.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Studie na webu Nature (anglicky)
  • Xu, X.; Zheng, X.; Sullivan, C.; Wang, X.; Xing, L.; Wang, Y.; Zhang, X.; o’Connor, J. K.; Zhang, F.; Pan, Y. (2015). "A bizarre Jurassic maniraptoran theropod with preserved evidence of membranous wings". Nature. doi:10.1038/nature14423.