Yeonmi Parková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pak Jon-mi je korejské jméno, v němž Pak je příjmení.
Yeonmi Parková
Yeonmi Parková v roce 2014 na konferenci Atlas Network Liberty Forum v New Yorku
Rodné jméno 박연미
Pak Jon-mi
Narození 4. října 1993 (25 let)
Severní Korea Hjesan, Severní Korea
Bydliště Soul, Jižní Korea
Národnost severokorejská
Povolání aktivistka za lidská práva
řečník
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Yeonmi Parková (korejsky 박연미, Pak Jon-mi, anglický přepis: Park Yeon-mi; * 4. října 1993) je severokorejská aktivistka za lidská práva, která emigrovala z Korejské lidově demokratické republiky do Čínské lidové republiky v roce 2007 a poté v roce 2009 do Korejské republiky. V roce 2011 vystoupila v televizním pořadu EBS (Educational Broadcasting System), kde poprvé začala mluvit o své minulosti jak v KLDR, tak o své cestě za svobodou.[1]

Život v KLDR[editovat | editovat zdroj]

Yeonmi Parková se narodila v Hjesanu, městu, které dělí od Číny pouze řeka Ja-lu. V 90. letech, kdy upadala ekonomika,[2] zde začala velice rychle vzkvétat síť černého obchodu a to právě díky své poloze[3]. Do černého obchodu se zapojili i rodiče Yeonmi Parkové. Během dětství patřila její rodina na severokojeské poměry k těm bohatším, ale to se změnilo poté, co byl její otec dopaden a uvězněn za ilegální obchod. V KLDR je kladen veliký důraz na oddanost režimu, a proto po uvěznění otce kleslo jejich sociální postavení ve společnosti.[4]

Útěk z KLDR a Číny[editovat | editovat zdroj]

Poté co se otec vrátil z vězení, došla celá rodina k názoru, že bude nejlepší, když se pokusí o útěk do Číny. Yeonmi má starší sestru Un-mi, která se rozhodla odejít dříve než zbytek rodiny, jelikož Yeonmi byla v nemocnici a sestra nechtěla propásnout šanci na odchod. Následujících pět let o sobě nevěděli vůbec nic, ani jestli jsou naživu. Do Číny byli prodáni a zde se pak museli skrývat, protože Čína severokorejské emigranty vydává zpět do Severní Koreje[5]. V roce 2008 zde zemřel Yeonmin otec na rakovinu. Parková s matkou našly křesťanské misionáře, kteří pomáhali uprchlíkům dostat se do Mongolska. Parková a matka se úspěšně dostaly přes poušť Gobi až do Mongolska, kde je na hranicích zadrželi vojáci a poté byly převezeny do uprchlického centra. V dubnu 2009 je vyzvedl zástupce jihokorejského velvyslanectví a odletěly do Soulu.

Život v Korejské republice[editovat | editovat zdroj]

Yeonmi Parková v Jižní Koreji

Po příletu byla Parková se svou matkou odvezeny do Národního zpravodajského střediska, kde byly prověřovány, zdali nejsou podvodnice, zde byly dva měsíce a následně byly převezeny do integračního centra.

Parková si úspěšně dodělala základní a středoškolské vzdělání a byla přijata na univerzitu Tongguk v Soulu. Její matka si našla práci a nakonec se shledaly i s Un-mi, která se dostala do Korejské republiky přes Thajsko.

O svém životě napsala knihu, která v češtině vyšla pod názvem Abych přežila.

Lidskoprávní aktivismus[editovat | editovat zdroj]

Od doby co Parková žije v Jižní Koreji, píše i vystupuje jako řečník, aby podala svědectví o své minulosti jak v KLDR, tak i o své cestě do Číny a poté přes Mongolsko do Korejské republiky. Stala se dobrovolnicí v křesťanské organizaci Youth With A Mission a odjela do USA a Kostariky. Promlouvala také na summitu One Young World[6] v Dublinu nebo na Oslo Freedom Forum.[7] nebo na 30. zasedání Organizace spojených národů ve Výboru pro lidská práva.[8]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PARK, Yeonmi. Abych přežila. Great Britain: Penguin Random House, 2015. 299 s. ISBN 978-80-257-1604-5. 
  2. Korejská lidově demokratická republika. Ministerstvo zahraničních věcí České republiky [online]. [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. 
  3. Bridge Across China-North Korea Border River Reopened. Radio Free Asia [online]. 2013-10-14 [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. 
  4. KIM, Joungwon. Korean Cultural Heritage Traditional Lifestyle. Soul: Korea Foundation, 1997. 264 s. ISBN 89-860-9013-9. (anglicky) 
  5. PYONG-IK, Yun. A Handbook of Korea. soul: Korean Overseas Information service, 1993. 556 s. ISBN 89-7375-002-10 33910. Kapitola Foreign relations, s. 295-305. (anglicky) 
  6. Yeonmi Park Introduced by James Chau. One Young World [online]. 20.10.2014 [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. 
  7. Yeonmi Park. Oslo Freedom Forum [online]. [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. Yeonmi Park speaks at the United Nations 30th Human Rights Council meeting for North Korea. One Young World [online]. [cit. 2016-02-21]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]