Přeskočit na obsah

Ybyraj Altynsarin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ybyraj Altynsarin
Narození20. říjnajul. / 1. listopadu 1841greg.
Kostanaj
Úmrtí17.jul. / 29. července 1889greg. (ve věku 47 let)
Kostanaj
Povoláníspisovatel, pedagog, folklorista a etnograf
PříbuzníBalgoža Žanburšin (dědeček)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ybyraj Altynsarin (kazašsky: Ыбырай Алтынсарин; 20. říjnajul./ 1. listopadu 1841greg. – 17. červencejul./ 29. července 1889greg.) byl jedním z nejvlivnějších kazašských učenců 19. století. Kazašskou kulturu ovlivnil především zavedením cyrilice a prosazováním západního stylu školství.

Vzdělání dostal v ruských školách a pracoval poté pro ruskou koloniální správu, nejprve jako soudní asistent, později i jako soudce. Roku 1864 se stal inspektorem dohlížejícím na všechny školy v oblasti dnes zvané Kostanajská oblast. Jeho pravomoci se blížily téměř ministru školství – několik škol založil, včetně dívčí školy v Irgizu (1884) a učitelské školy v Orsku, vypracoval nový model výuky, který upozaďoval jak pravoslavné tendence, tak tatarský kulturní vliv – ve prospěch kazaštiny, ruského kulturního vlivu a moderních pedagogických metod. Zavedl také cyrilici jako písmo, v níž mají žáci psát kazašsky. To mělo dalekosáhlé důsledky, cyrilice se užívá v kazaštině dodnes (jakkoli vůdce Kazachstánu Nursultan Nazarbajev rozhodl ve 21. století o postupném přechodu k latince). Altynsarin napsal též první gramatickou příručku kazaštiny a založil první kazašsko-ruské noviny. Krom toho překládal učební texty, psal básně se sociální tematikou i naučné příběhy pro děti. Za své služby Ruskému impériu byl carem jmenován státním radou.[1]

Řada kazašských institucí, včetně kazašské akademie věd a státního pedagogického institutu dnes v Kazachstánu nese jeho jméno. V Kostanaji má muzeum, v roce 2020 byla na hlavním náměstí odhalena jeho socha.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KASSYMOVA, Didar; KUNDAKBAYEVA, Zhanat; MARKUS, Ustina. Historical Dictionary of Kazakhstan. [s.l.]: Scarecrow Press 364 s. Dostupné online. ISBN 978-0-8108-7983-6. (anglicky) Google-Books-ID: BbRsMq03dh0C. 
  2. A monument of Ybyrai Altynsarin was built in Kostanay | "Adyrna" national portal. adyrna.kz [online]. [cit. 2021-02-19]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]