Yayi Boni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Yayi Boni
Narození 1. července 1952 (64 let)
Tchaourou
Národnost Jorubové
Alma mater National University of Benin
Univerzita Paříž IX
Université d'Orléans
Povolání politik, ekonom a bankéř
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Yayi Boni

Dr Thomas Yayi Boni (1. červenec 1952, Tchaourou) je beninský bankéř, politik a bývalý prezident Beninu.

Vzdělání a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Boni studoval ekonomii na Národní univerzitě v Beninu. Studoval na bankovní Cheikh Anta Diop univerzitě v Dakaru v Senegaul a později ekonomiku a Politologii na univerzitě v Orléans ve Francii a v Paříži na Paris-Dauphine, kde dokončil doktorát v oboru ekonomie v roce 1976.

Od roku 1980 do 1988 pracoval pro centrální banku států západní Afriky (BCEAO), stál se jeho náměstkem ředitele, se sídlem v Dakaru. V roce 1988 se stal náměstkem ředitele pro profesionální vývoj v západní Africe měl na starosti Centrum pro studium bankovnictví , také v Dakaru. Od roku 1992 do roku 1994 za prezidenta Beninu , Nicéphore Soglo , měl na starosti měnovou a bankovní politiku. Konečně v roce 1994 byl jmenován předsedou západní Africké rozvojové banky (BOAD). Pro jeho práci v západní Africe byl jmenován Chevalier de l'Ordre de Mérite Francouzské republiky.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Původně pochází z muslimské rodiny. Boni je nyní evangelického protestantského vyznání. On má pět dětí, a jeho manželka Chantal (rozená de Souza), rodčka z pobřežního města Ouidah, je neteř bývalého vojenského vládce Paul-Émile de Souzy .

Volba Prezidenta[editovat | editovat zdroj]

V prvním kole prezidentských voleb, které se konalo dne 5. března 2006 Bonim získal 32% ,jeho soupeř Adrien Houngbedji ze strany na demokratické obnovy 25%. Druhé kolo mezi Bonim a Houngbedji se konalo 19. března 2006. Boni vyhrál s téměř 75 procent hlasů.

Boni složil přísahu 6. dubna 2006.

Pokus o atentát[editovat | editovat zdroj]

15. března 2007 Yayi Boni přežil přepadení jeho konvoje u obce Ikemon při návratu z kampaně pro nadcházející parlamentní volby . Útočníci zablokovali silnici poraženými stromy, a vystřelili na vozidla, která obvykle vozí prezidenta, ale Boni cestoval v jiném voze a byl nezraněn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]