Yayi Boni

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Yayi Boni
Yayi Boni.jpg
Narození 1. července 1952 (67 let)
Tchaourou
Národnost Jorubové
Alma mater University of Abomey-Calavi
Université d'Orléans
Univerzita Paříž IX
Université Cheikh Anta Diop de Dakar
Politické strany nezávislý
Funkce prezident Beninské republiky (2006–2016)
Předseda Africké unie (2012–2013)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Yayi Boni

Dr Thomas Yayi Boni (1. červenec 1952, Tchaourou) je beninský bankéř, politik a bývalý prezident Beninu.

Vzdělání a zaměstnání[editovat | editovat zdroj]

Boni studoval ekonomii na Národní univerzitě v Beninu. Studoval bankovnictví na univerzitě Cheikha Anty Diopa v Dakaru v Senegalu a později ekonomiku a politologii na univerzitě v Orléans ve Francii a v Paříži na Paris-Dauphine, kde dokončil doktorát v oboru ekonomie v roce 1976.

Od roku 1980 do 1988 pracoval pro Centrální banku států západní Afriky (BCEAO) se sídlem v Dakaru a stal se náměstkem ředitele. V roce 1988 se stal náměstkem ředitele pro profesionální vývoj v západní Africe měl na starosti Centrum pro studium bankovnictví, také v Dakaru. Od roku 1992 do roku 1994 byl poradcem prezidenta Beninu Nicéphore Sogla, měl na starosti měnovou a bankovní politiku. Konečně v roce 1994 byl jmenován předsedou Západoafrické rozvojové banky (BOAD). Pro jeho práci v západní Africe byl jmenován Chevalier de l'Ordre de Mérite Francouzské republiky.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Původně pochází z muslimské rodiny. Boni je nyní evangelického protestantského vyznání. Má pět dětí, jeho manželka Chantal (rozená de Souza), rodačka z pobřežního města Ouidah, je neteř bývalého vojenského vládce Paul-Émile de Souzy .

Volba prezidenta[editovat | editovat zdroj]

V prvním kole prezidentských voleb, které se konalo dne 5. března 2006 Boni získal 32 % hlasů, jeho soupeř Adrien Houngbedji ze Strany demokratické obnovy 25 %. Druhé kolo mezi Bonim a Houngbedjim se konalo 19. března 2006. Boni vyhrál s téměř 75 procenty hlasů.

Boni složil přísahu 6. dubna 2006. V roce 2011 byl zvolen pro druhé funkční období, které skončilo roku 2016, potřetí už podle ústavy kandidovat nemohl. Jeho nástupcem se stal Patrice Talon.

Pokus o atentát[editovat | editovat zdroj]

15. března 2007 Yayi Boni přežil přepadení jeho konvoje u obce Ikemon při návratu z kampaně pro nadcházející parlamentní volby. Útočníci zablokovali silnici poraženými stromy a vystřelili na vozidla, která obvykle vozí prezidenta, ale Boni cestoval v jiném voze a vyvázl nezraněn.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Thomas Boni Yayi na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]